EU and Lybia

Libya: Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Borrell, Libya Başbakanı al-Sarraj ve Dışişleri Bakanı Siala ile Brüksel’de görüştü

08.01.2020 Çar - 18:07

Brüksel, 08/01/2020
Basın duyurusu

Bugün Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Brüksel’de yapılan iki ayrı toplantıda Libya Başbakanı Fayez al-Sarraj ve Libya Dışişleri Bakanı Mohamed Taha Siala ile bir araya geldi. İlk toplantıya ev sahipliğini Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel yaptı (İlgili basın duyurusu). Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ile de ayrı bir ortak toplantı düzenlendi.

Toplantılarda Libya’daki son gelişmeler ele alındı ve derhal düşmanlıklara son verilerek BM öncülüğünde siyasi müzakerelere geri dönülmesi gerektiği [ifade edildi]. 
Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Borrell, Libya krizinin askeri yöntemlerle çözülemeyeceği görüşünü yineleyerek daha fazla askeri adımın Libya nüfusu ve tüm bölge açısından felakete varacak sonuçları olacağını ifade etti. Duruma bir çözüm bulunabilmesi için tüm tarafların masaya oturarak samimi bir siyasi diyalog yürütmesi gerektiğini vurguladı.

Berlin süreciyle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Maas tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Borrell, sürdürülebilir bir ateşkesi sağlayacak olan uygulamaya dönük tedbirlerin eksiksiz bir şekilde uygulanmasını garanti edecek ve siyasi sürece eşlik edecek araç ve kaynakları harekete geçirme doğrultusunda AB’nin hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte ileriye dönük ne gibi adımlar atılabileceğine ilişkin olarak AB’nin tüm taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu da teyit etti.  
 
Berlin süreci ve BM arabuluculuk çabaları, tüm Libyalıların ihtiyaçlarını ön plana almakta ve siyasi bir çözüme doğru gerçekçi bir yol haritası çizerek kurumların birleştirilmesi, ülkenin zenginliklerinin eşitlik temelinde dağıtılması gibi temel meselelere yönelik sürdürülebilir çözümler ortaya koymaktadır. [Bu süreç ve çabalar] Çatışmaları sadece daha da alevlendirecek dış müdahalelere bir son verilmesi adına tüm uluslararası ortakların mutabakatını sağlamayı da amaçlamaktadır.   

Bugün düzenlenen toplantılar, Yüksek Temsilci/ Başkan Yardımcısının Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık dışişleri bakanlarıyla 7 Ocak’ta Brüksel’de düzenlediği toplantının ardından yapılmakta olup AB’nin tüm aktörlerle aktif angajmanının bir parçasıdır. Önümüzdeki süreçte 10 Ocak Cuma günü yapılacak olağanüstü Dışişleri Konsey toplantısı da dâhil bir dizi toplantının daha düzenlenmesi öngörülmektedir.