Libya’da varılan Siyasi Anlaşma memnuniyetle karşılandı

21.12.2015 Pt - 14:28


18 Aralık 2015

Yüksek Temsilci Federica Mogherini Libya’da dün imzalanan Siyasi Anlaşmayı Avrupa Birliği adına memnuniyetle karşıladığını ifade ederek kurulacak olan Ulusal Uzlaşı Hükümetine destek sözü verdi. "Bugün Libya halkı için barış ve istikrarın yeniden tesisi doğrultusunda tarihi bir adım atılmıştır. Libya Siyasi Anlaşmasının Temsilciler Meclisi ve Ulusal Kongre üyelerinin temsilcileri, bağımsızlar, belediyeler, siyasi partiler ve sivil toplum temsilcileri tarafından imzalanması Libya halkını bölünen, yoksullaştıran ve onlara büyük acılar getiren ve sadece Libya’ya değil; aynı zamanda AB de dâhil olmak üzere, Libya’nın komşuları üzerinde büyüyen bir tehdit niteliği taşıyan korkunç bir kriz karşısında barışçıl çözümün yolunu inşa etmektedir."

AB, kurulacak olan Ulusal Uzlaşı Hükümetine destek vaad ederken aynı zamanda da farklı bazı sahalarda derhal ve kapsamlı destekler sağlamaya hazır olduğunu da ifade eder: bu kapsamda 100 milyon Avroluk bir yardım paketi, Libya nüfusunun en acil hizmet gereksinimlerinin karşılanması maksadıyla hazır bulundurulmaktadır.

Anlaşmanın başarıyla uygulanması Libyalıların elindedir; AB ile uluslararası toplum, bu çabalarında kendilerine destek olmaya hazırdır.

Deklarasyon, sürecin Libya iyeliğinde olduğunu ve açık ve kapsayıcı şekilde idame ettirilmesinin önemini vurgulamıştır. AB, Libya’daki tarafların bir araya getirilmesinde sergiledikleri kararlılık ve ustalık dolayısıyla BMSMIL ile BM Güvenlik Konseyi Özel Temsilcisi Martin Kobler’e şükranlarını ifade etmiştir.