Mogherini AB-ABD ilişkilerinin önemini vurguluyor

Mogherini AB-ABD ilişkilerinin önemini vurguluyor

11/02/2017 - 11:22

Yeni ABD yönetimi ve Kongre'nin üst düzey üyeleri ile görüşmelerde bulunmak için iki günlüğüne Washington'ı ziyaret eden Yüksek Temsilci Federica Mogherini, ziyaret sonunda Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin yönetim değişikliğinden etkilenmeyecek kadar güçlü olduğunu belirtti.


"İster terörle mücadele, isterse ekonomik büyüme ve istihdam yaratılması olsun, ABD ve AB'nin kesiştiği ve birlikte çalışmamızın hayati önem taşıdığı pek çok alan olduğuna inanıyoruz. Bununla birlikte ABD ile ilişkilerde belki de, AB ilkelerine ve çıkarlarına dayanan, daha pragmatik ve etkileşime dayalı bir ilişkinin tesis edileceği bir dönemine giriyoruz" dedi Mogherini.


"Ekonomik bağlarımız son derece önemli. Biz ABD için bir numaralı pazarız ve dünyanın ikinci büyük ekonomisiyiz. Avrupa Birliği'nin önemi ve etkisi her ne kadar zaman zaman burada ve AB'de sorgulansa da, bu etki hafife alınamaz."

Ziyaretinde Yüksek Temsilci, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ulusal Güvenlik Danışmanı General Michael Flynn, Kıdemli Danışman Jared Kushner ve başta Bob Corker ve John McCain olmaz üzere bazı senatörlerle bir araya geldi.

 

Mogherini ABD'li muhataplarıyla Suriye, terörle mücadele, Rusya ve Ukrayna, Libya, İran nükleer anlaşmasının uygulanması ve Orta Doğu Barış Süreci konularını derinlemesine konuştu.

 

Bu görüşmelerin hemen ardından Mogherini, Çarşamba günü yapılacak olan NATO Savunma Bakanları toplantısında ABD Savunma Bakanı James Mattis,  Bonn'da yapılacak G20 dış işleri bakanları toplantısında Dış İşleri Bakanı  Tillerson ve Münih Güvenlik Konferansında ve 20 Şubat'taki Brüksel ziyareti sırasında Başkan Yardımcısı Mike Pence ile temaslarda bulunacaktır.

Mogherini AB'nin güçlü bir birlik olduğunu ve İngiltere'nin Birlikten ayrılma müzakereleri tamamlanana ve anlaşma yürürlüğe girene kadar 28 üyeli bir Birlik olduğunu vurguladı.   

Mogherini Ukrayna konusundaki görüşmelerine ilişkin bilgi verdi:" Minsk anlaşmalarının eksiksiz uygulanması gerektiği ve yaptırımların Minsk anlaşmalarının eksiksiz uygulanmasına bağlı olduğu hususunda mutabık kaldık."  

 

Orta Doğu Barış Sürecine ilişkin, Yüksek Temsilci net bir açıklamada bulundu; "Avrupalılar hem İsrail hem de Filistin'in dostudur ve bir araya gelebilmeleri için zemin yaratmak üzere tarafsız bir arabulucu olarak çalışıyoruz. Bir çözümün dayatılmasına değil, doğrudan müzakerelere inanıyoruz. Ancak uluslararası toplumun, tarafların bir araya gelmesi ve iki Devletli çözüme ulaşabilmek için kendi yollarını bulmaları amacıyla bir zemin ve çerçeveyi oluşturma sorumluluğu bulunmaktadır. Bu konuda hem Başkan Abbas hem de Başbakan Netanyahu ile her zaman mutabık kaldığımı belirtmek isterim".   

İran nükleer anlaşmasıyla ilgili olarak Mogherini "son bir yıldır gördüğümüz gibi, nükleer anlaşmanın tam olarak uygulamaya geçirilmesine sadık kalınması gerektiğini vurgulamak büyük önem taşımaktadır" dedi.

Göç konusunda Yüksek Temsilci şunları söyledi; "İnandığımız şeyin doğru yol olduğu, bunun da izlediğimiz, işbirliği, ortaklık ve insan haklarının korunmasına ve denizde ve çölde hayat kurtarmaya dayalı yol olduğunu net bir şekilde ifade ettik. Bütün bunlar Avrupa'nın zorlu bir iş olan göç güzergahlarını idare etmesi ve BM sisteminde global bir çalışmayı beraberinde getirmektedir."

Bağlantı :

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/20409/mogherini-underlines-importance-eu-us-ties_en