Statement by the High Representative/Vice-President Federica Mogherini on the situation in Rakhine State, Myanmar

Myanmar’ın Arakan Eyaletinde meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak Yüksek Temsilci / Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından yapılan açıklama

07.09.2017 Per - 14:16

Brüksel, 06/09/2017

Myanmar’ın Kuzey Arakan Eyaletindeki seyreden çok ciddi durum tüm dikkatlerimizi üzerine toplamaktadır. Bugün Myanmar ve Bangladeş’e yaptığı ziyaretin ardından Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile irtibata geçtim; Yangon’daki ve diğer AB Delegasyonları aracılığıyla Myanmar’daki, bölgedeki ve bölge ötesindeki makamlarla yakın bir irtibat halinde olduğumuzu da ifade etmek isterim.

Avrupa Birliği tüm nüfusun faydasına olacak kalıcı barış, istikrar ve refah doğrultusunda sürdürülebilir çözümlerin bulunmasında Myanmar Hükümetini ve tüm paydaşları desteklemeye kararlıdır. 

Avrupa Birliği olarak Myanmar güvenlik güçleri tarafından 25 Ağustos’ta Kuzey Arıkan Eyaletinde yapılan saldırıları ve müteakip şiddeti kınarken faillerin, hukukun üstünlüğü ilkesi doğrultusunda adalete teslim edilmesini bekliyoruz. Devam eden operasyonlarda yer alan güvenlik güçlerinin azami itidal gösterme ve silahsız sivilleri koruma görevi vardır.

Gerilimin tüm taraflarca acilen azaltılmasına ve uluslararası insancıl hukuka tam riayete ihtiyaç bulunmaktadır. Çaresiz insanlara ulaşabilmek açısından, insani yardım çalışanları da dâhil olmak üzere, insani yardım desteği için kısıtsız erişim yaşamsal önem arz etmektedir. Avrupa Birliği, kriz dolayısıyla Bangladeş’e gelen mültecilere kucak açılmasında hayati rol oynayan Bangladeş makamlarıyla tam bir dayanışma içindedir.

Myanmar Hükümeti, Arakan Eyaleti ile ilgili olarak Danışma Komisyonunun tavsiyelerini uygulama konusunda taahhütte bulunmuştur. Bunun zaman kaybedilmeksizin ve tam kararlılıkla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği, durumun daha fazla kötüleşmemesi ve ileriye dönük adımların atılabilmesi için Hükümetin bu tavsiyeleri uygulanmasında kendilerine pratik anlamda tam destek vermeye hazırdır.