EU High Representative Federica Mogherini with U.S. Secretary of State Rex Tillerson

Orta Doğu: AB, İsrail ve Filistin için iki devletli çözümü destekliyor; İran nükleer anlaşması

07.12.2017 Per - 13:43

05/12/2017 - 18:22

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini 5 Aralık'ta Brüksel'de ABD Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşme sonrasında Orta Doğuda iki devletli bir çözüme zarar verecek herhangi bir adımdan kaçınılmalıdır dedi. Suriye'deki kriz ve İran nükleer anlaşması da ikili görüşmenin gündemindeki diğer konulardı.

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini bugün Brüksel'de ABD Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson'ı konuk etti. Mogherini ve Tillerson ikili görüşmenin ardından 28 Üye Devletin Dış İşleri Bakanlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldiler. Bu buluşma AB ile ABD'nin yakın ortaklık ve işbirliklerine atfettikleri önemi teyit edildi.

Mogherini toplantı "bir dizi önemli konuda yakın işbirliğine dönük kararlılığımızı hep birlikte yineleme fırsatı sundu" dedi.

Mogherini ayrıca İsrail ve Filistin'e ilişkin AB'nin net pozisyonunu vurgulayarak şunları söyledi; " AB iki devletli çözüm yönündeki anlamlı barış sürecinin yeniden başlatılmasını desteklemektedir. Bu çabalara zarar verecek herhangi bir adımdan kesinlikle kaçınılmalıdır."

"Her iki tarafın beklentilerinin karşılanabilmesi için Kudüs'ün iki devletin gelecekteki başkenti olarak statüsü müzakereler yoluyla çözüme kavuşturulmalıdır" diyen Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı AB'nin iki devletli çözüm yönündeki anlamlı barış sürecinin yeniden başlatılmasını desteklediğini sözlerine ekledi.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı ile ABD Dış İşleri Bakanı arasındaki görüşme AB ve ABD'nin yakın ortaklık ve işbirliklerine atfettikleri önemi teyit etmiştir

Mogherini;"Görüşmenin bir dizi önemli konuda yakın işbirliğine dönük kararlılığımızı hep birlikte yineleme fırsatı sunduğunu söyleyebiliriz." dedi. Mogherini, AB'nin Dörtlü dâhil, bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla iki devletli çözüm yönündeki müzakerelerin yeniden başlatılması yönünde çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Yüksek Temsilci ve Dış İşleri Bakanı, Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) kapsamında İran'ın yapılan anlaşmanın hükümlerine bağlı kalması yönündeki ortak çabaları ele aldılar. Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı, İran nükleer anlaşmasının uygulanmaya devam etmesinin Avrupa'nın güvenliği olduğu kadar bölgesel ve küresel güvenlik için de önemi bir stratejik öncelik olduğu şeklindeki AB görüşünü yineledi.

Mogherini ve Tillerson ayrıca Suriye'deki durumu ve Orta Doğu meselesini genel olarak ele aldılar.

AB ve ABD, Cenevre barış görüşmeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde müzakere edilmiş bir siyasi geçişi sürecine hızla ilerlenmesinin aciliyet arz ettiği yönündeki görüşlerini ifade ettiler. Mogherini şunları söyledi; "Bu vesileyle Dış İşleri Bakanı [Rex] Tillerson'ı önümüzdeki yılın bahar aylarında Brüksel'de düzenlenecek Suriye ve bölgenin geleceğine ilişkin ikinci Bakanlar Konferansına ilişkin hazırlıklar hakkında bilgilendirme imkanı buldum. Konferansta Suriye halkının ve ev sahibi toplumların desteklenmeye nasıl devam edileceği ele alınacaktır. " "Yalnızca insani yardım bakış açısından değil BM öncülüğünde Cenevre'de yürütülen müzakerelere siyasi ve ekonomik desteğin güvence altına alınması, Cenevre'de BM öncülüğünde siyasi bir çözüme varılmasına dönük teşviklerin sunulması bakımından bu hususlar ele alınacaktır."