EU announces additional emergency aid to help refugees in Serbia

Sırbistan'daki mültecilere destek için AB'den ilave acil yardım

10.10.2017 Sa - 13:46

Avrupa Komisyonu – Basın Bildirisi
Brüksel, 8 Ekim 2017

 

Avrupa Komisyonu bugün, Sırbistan'daki binlerce mülteci ve sığınmacıya yardım için 4 milyon Avroluk ilave insani yardım duyurusunda bulundu.

 

Yeni sözleşmeler, Komisyon'un İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Üyesi Christos Stylianides'in ülkeye yaptığı dördüncü ziyaret sırasında duyuruldu. Stylianides ziyaret esnasında ülkedeki insani durumu değerlendiriyor ve AB'nin mültecilere ve hükümet yetkililerine yönelik insani desteği konusunda görüşmelerde bulunuyor. Yeni projeler kabul merkezlerinde gıda dağıtımını, özellikle önümüzdeki kış döneminde olmak üzere en kırılgan durumdaki kişilerin korunması ve eğitimle ilgili faaliyetleri finanse edecek.

 

Stylianides konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Sırbistan, Avrupa Birliği'nin güvenilir bir ortağıdır, bu ortaklık mülteci krizine etkili bir yanıt verilmesini mümkün kılmıştır. AB, 2015'ten bu yana Sırbistan'da mültecilerin ağırlanması için sağlanan insani yardımlarda önde gelen bir kurum olmuştur. Birçok kabul merkezindeki koşulların iyileştirilmesine yardımcı olmuş, kamplarda gıda tedarikine katkıda bulunmuş, çocuklara acil durumlarda eğitim sağlamış ve sağlık hizmetlerinin sunulmasına yardımcı olmuştur. Bugün açıklanan ek projeler, özellikle önümüzdeki kış mevsiminde olmak üzere, en kırılgan durumdaki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacaktır."

2015 yılından bu yana Sırbistan'a en büyük miktarda acil yardım katkısı sunan taraf AB olmuştur. Komisyon'un sağladığı insani yardımlar 25 milyon Avro düzeyindedir ve sınır ve bekleme alanları dahil olmak üzere acil yardım (gıda, su, hijyen, temel ihtiyaç malzemeleri, sağlık ve koruma alanlarında) verilmesini sağlamıştır. 2015'den bu yana ülkeye AB'nin göçle ilgili fonlarından 80 milyon Avro'nun üzerinde fon aktarılmıştır.

Arka plan

AB insani yardımı, Komisyon'un insani yardım alanındaki ortakları aracılığıyla mültecilere doğrudan destek verilmesinin yanı sıra resmi makamların ihtiyaçlara daha etkili biçimde cevap verebilmeleri bakımından kapasite geliştirilmesini kapsar. En yoğun çabalar AB'nin başlıca, çoğu zaman tek donör olduğu ve hükümet tarafından yönetilen kabul merkezlerindeki şartların iyileştirilmesi amacıyla gösterilmiştir. Sonuç olarak resmi makamlar en fazla 6.000 kişiyi barındıracak kapasiteye ulaşmıştır.      

2015 yılından bu yana AB'nin farklı finans mekanizmaları vasıtasıyla, göçmen ve mültecilerin barınma merkezlerinde kalmalarının sağlanmasında; mülteci, göçmen ve ev sahibi toplumlara sağlık ve diğer temel hizmetlerin sunulmasında ve sınır kontrol kabiliyetinin arttırılmasında Sırbistan'a destek olmak amacıyla 80 milyon Avro'yu aşkın finansman desteği sağlanmıştır.

Sırbistan ayrıca 2015 yılında 10 Üye Devlet'in mülteci krizi sırasında battaniye, yatak ve kışlık kıyafetten oluşan toplam 246.000'i aşkın yardım malzemesi temin ettiği AB Sivil Koruma Mekanizmasından da yararlanmıştır. 

2017 Eylül ortası itibariyle 4000'i aşkın mülteci ve sığınmacı – geçen yılki rakamla aşağı yukarı aynı olmak üzere - Sırbistan'da kayıt altına alınmıştır.  


Daha fazla bilgi için:

Factsheet on Serbia: Response to the Refugee Crisis

Factsheet: EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis