Syria: EU calls for accountability after yet another chemical attack

Suriye: AB, bir başka kimyasal saldırıdan daha sonra hesap verebilirlik çağrısında bulunuyor

11.04.2018 Çar - 15:55

09/04/2018 - 10:49

Avrupa Birliği Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen, Doğu Guta bölgesinde Şam'ın Duma ilçesinde en az 40 sivilin can kaybına sebep olan ve yasadışı kimyasal silah kullanıldığından şüphe edilen saldırıyı Pazar günü şiddetle kınadı. AB, uluslararası toplumun bu olaya derhal yanıt vermesi çağrısında bulundu.
 

Suriye'nin kuşatma altındaki Duma kentinde Cumartesi günü çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine yol açan olayda, deliller rejim tarafından gerçekleştirilen bir başka kimyasal saldırıya işaret ediyor. Hayatını kaybeden siviller arasında sığınaklarda saklanan aileler de yer alıyor. Avrupa Birliği, faillerden hesap sorulması ve kimyasal silah kullanımı ile mücadele edilmesi için seferber olmaya devam edeceğini duyuruyor.

 

Pazar günü yapılan açıklamada AB, kimyasal silah kullanımını en güçlü ifadelerle kınamış ve uluslararası toplumun derhal yanıt vermesi çağrısında bulunmuştur.

 

AB, Suriye'de kimyasal silah geliştirilmesi ve kullanımından sorumlu olan üst düzey yetkililer ve bilim adamları için kısıtlayıcı tedbirler geliştirmiştir. Han Şeyhun'da yaşanan ve 74 kişinin ölümü ve 557'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan kitlesel zehirleme olayının ardından Haziran 2017'de ve daha sonra Mart 2018'de bir kez daha ilave kısıtlayıcı tedbirler alınmıştır. 

 

AB, hesap verebilirliği sağlamak üzere, Suriye'de kimyasal silahların yasadışı kullanımına ilişkin uluslararası düzeyde güçlü bir ortak karşılık verilmesi için çalışmıştır. 

 

Pazar günü yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir; "Rusya'nın Ortak Araştırma Mekanizmasının Kasım 2017'de sona eren görev süresinin uzatılması teklifini veto etmesi büyük üzüntü vericidir." AB, BM Güvenlik Konseyi'ne kimyasal saldırıların faillerinin tespit edilmesi amacıyla bir an evvel mekanizmaların yeniden kurulması çağrısında bulunuyor. 

 

AB rejim destekçileri, Rusya ve İran'a, başka saldırıların yaşanmaması ve BMGK'nın 2401 sayılı Kararı uyarınca çatışmaların sona erdirilmesi ve şiddetin tırmandırılmasını önlenmesi amacıyla, ağırlıklarını kullanmaya davet ediyor. Sivillerin korunması mutlak öncelik olmalarıdır.