Eu flag

Suriye: AB, sekiz işadamını ve iki şirketi yaptırımlar listesine ekliyor

17.02.2020 Pt - 22:06

17/02/2020 


Konsey bugün, önde gelen sekiz işadamını ve onlarla bağlantılı iki şirketiSuriye rejimi ve destekçilerine karşı [oluşturulan] yaptırıma tâbi kişi ve kuruluşlar listesine ekledi. Çatışmalar dolayısıyla yerinden olmuş kişilerden kamulaştırılan araziler üzerinde yapılan projeler de dâhil olmak üzere söz konusu kişi ve şirketlerin faaliyetleri, doğrudan Esad rejimine yaramıştır.

An itibariyle yaptırımlar listesinde seyahat yasağına tâbi ve malvarlığı dondurulan 277 kişi ve 71 kuruluş yer almaktadır. Suriye’ye yönelik mevcut AB yaptırımları arasında ayrıca petrol ambargosu, belirli yatırımlara dönük kısıtlamalar, Suriye Merkez Bankası’nın AB’deki malvarlığının dondurulması ve internet veya mobil iletişimin izlenmesi veya kaydedilmesi için kullanılacak ekipman ve teknolojinin yanı sıra ülke içinde baskı aracı olarak kullanılması muhtemel ekipman ve teknolojiyi kapsayan ihracat kısıtlamaları da bulunmaktadır.

Suriye’ye dönük yaptırımlar ilk olarak 2011’de getirildi. Her yıl gözden geçirilen bu yaptırımlarla ilgili bir sonraki özden geçirme çalışmasının 1 Haziran’da yapılması öngörülüyor.

AB, Suriye’deki çatışmaya BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı ve 2012 Cenevre Bildirisi’nde tanımlandığı üzere kalıcı ve inandırıcı bir siyasi çözüm bulunması konusunda taşıdığı kararlılığı muhafaza etmektedir.

İlgili kişi ve şirketlerin isimleri de dâhil yasal adımlara ilişkin bilgiler, AB Resmi Gazetesinde yer almaktadır.

 

 

Council decision of the 17 February 2020, Official Journal of the EU

Syria: EU renews sanctions against the regime by one year (press release, 17/05/2019)

Syria: Council response to the crisis

Factsheet on EU response to the Syrian crisis

Visit the website

 
 
 
 
 

Press contacts

Maria Daniela Lenzu +32 2 281 21 46 / +32 470 88 04 02