Syria crisis: EU mobilises renewed international support, record overall pledge of €8.3 billion for 2019 and beyond

Suriye krizi: AB, yenilenen uluslararası desteği harekete geçiriyor, 2019 ve sonrası için toplam 8.3 milyar Avroluk rekor destek vaadi

15.03.2019 Cu - 09:36

Avrupa Komisyonu - Basın duyurusu
Brüksel, 14 Mart 2019

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 12-14 Mart 2019 tarihlerinde Brüksel III Konferansının eş başkanlığını yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca, Suriye krizinin sona erdirilmesi amacıyla kalıcı bir siyasi çözümün bulunması doğrultusunda verilen desteğin yenilendiği Konferansta, ülke içindeki Suriyelileri ve başta Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de onlara ev sahipliği yapan toplulukları etkileyen en kritik insani ihtiyaçlar ile [bu nüfusun] dayanıklılığıyla ilgili konular da ele alındı.

Konferansta 2019-2020 ve müteakip dönem için toplam 8.3 milyar Avroluk bir vaadin harekete geçirilmesi sağlandı. Bu rakamın 6.2 milyar Avroluk bölümü 2019 yılı için olup çok yıla yayılan vaatler toplamı yaklaşık 2.1 milyar Avroyu bulmakta. Toplam vaadin yaklaşık üçte ikisi, toplam katkısı 6.79 milyar Avroyu bulan Avrupa Birliğinden sağlanıyor. Bu rakamın da 2.57 milyar Avroluk kısmı Avrupa Komisyonunca yönetilen AB bütçesinden, 4.22 milyarı ise Üye Devletlerden geliyor. AB bütçesinden gelen 2.57 milyar Avronun 2.01 milyarı 2019; 560 milyonluk kısmı ise 2020 yılı için Suriye içindeki ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak ayrılmış bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Yüksek Temsilci /Başkan Yardımcısı Federica Mogherini şunları söyledi: "Hedefimiz değişmedi: Birleşmiş Milletlerin kolaylaştırıcılığında, Suriyelilerin başını çektiği, Suriyelilerin sahiplendiği, birleşik bir Suriye [oluşturmak] için kapsayıcı ve mezhebe dayanmayan bir yönetişim kurulmasını amaçlayan siyasi bir süreç… Hepimiz bunun için çalışma gayretindeyiz ve Brüksel Konferansını toplamamızdaki temel amaç da işte bu… Cenevre görüşmelerinin yeniden başlatılması ve Suriye’deki savaşın nihayetlendirilmesi doğrultusunda hepimiz ağırlığımızı koymalıyız. Durumun şu anki haliyle dondurulması bir çözüm değil."

Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ise şunları ifade etti: “Normal kavramının ne olduğunu deneyimlememiş bir kuşağın halen bize ihtiyacı var. Bu kriz bağlamında dünyanın en büyük donörü olan AB, dayanıklılıklarının arttırılmasında ve ekonomilerinin güçlendirilmesinde Suriye’nin komşularını desteklemeyi sürdürecektir. Eğitim, sağlık ve düzenli istihdam konularında yatırımları arttıracağız ki mülteciler kendi ayakları üzerinde daha rahat durabilsinler ve insan onuruna yakışan bir şekilde, normal bir yaşantı sürebilsinler.”

İnsani yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides de şunları ekledi: "Suriye içindeki insani durum milyonlarca kişi için halen bir kâbus olmayı sürdürüyor. AB olarak yardımların ulaştırılmasında ortaklarımızı desteklemek adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz; ancak, [ihtiyaç sahiplerine] erişim yine de büyük bir sorun olarak karşımızda. Hayat kurtaracak yardımların muhtaç insanlara ulaştırılmasını sağlamaları için tüm taraflara yaptığımız çağrıyı yineliyoruz. Ne kadar sürerse sürsün Suriye halkına yardım etme konusundaki kararlılığımızı koruyoruz."