fbpx Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi – IV. Brüksel Konferansı, 30 Haziran 2020  | AB Türkiye
#SyriaConf2020

Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi – IV. Brüksel Konferansı, 30 Haziran 2020 

01.07.2020 Çar - 13:10

Başlıca sonuçlar

 

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 22-30 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenen “Suriye ve bölgenin geleceğine destek” konulu dördüncü Brüksel Konferansı’nın eş-başkanlığını üstlendi. Gerekli sosyal mesafe tedbirleri dikkate alınarak Konferans sanal formatta gerçekleştirildi.

80 ülke, uluslararası kuruluş, AB ve BM kuruluşları bu uluslararası konferansta ve konferansın, 30 Haziran Salı günü gerçekleşen bakanların katıldığı üst düzey bölümünde bir araya geldi.

Brüksel Konferansı Suriye’deki çatışmaları uluslararası gündemin en üst sırasında yer almasını sağlıyor. Suriye halkının çilesine son vermek için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Her şeyden önce krize siyasi bir çözüm bulmamız gerekir: Cenevre görüşmelerini yeniden başlatmak, siyasi çözüm ortaya koymak ve Suriye’ye kapsayıcı bir barışı getirmenin zamanı gelmiştir. Halen devam eden ciddi boyutlardaki insani ihtiyaçlara da cevap vermeyi sürdüreceğiz. 
Josep Borrell Fontelles, Birliğin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi, Komisyon Başkan Yardımcısı

Konferans kapsamında Suriye içerisindeki ve ev sahibi toplumlar dahil komşu ülkelerdeki Suriyelilere, 2020 yılı için 5.5 milyar Dolar’a ve 2021 ve sonraki dönem için 2.2 milyar Dolar’a varan çok yıllı taahhütler aracılığıyla sunulacak desteğin harekete geçirilmesi sağlandı. 
Eş-başkanlar ortak bir deklarasyon yayımladı:

Üst düzey katılım Suriyelilere bir mesaj vermektedir: o da, nerede olursanız olun, dünya sizleri unutmadı ve yanınızda olmaya devam edecektir. Bu durum, çatışmanın yaklaşık on yaşına girdiği mevcut koşullar altında özellikle önem taşımaktadır.
Mark Lowcock, BM İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Genel Sekreter Yardımcısı

Çatışmanın onuncu yılına girdiği bu dönemde, Suriye ve bölgedeki durum son derece kritik olmaya devam etmektedir: milyonlarca Suriyelinin yurt içinde yerinden edildiği ve Suriye’ye komşu ülkelere sığındığı ağır insani koşullar, COVID-19 pandemisinin sonuçları ile daha da vahim hale gelmektedir.

Bu bağlamda, IV Brüksel konferansı tüm ilgili aktörleri bir araya getirerek mevcut durumun etkin bir şekilde ele alınması, Suriye çatışmasına kapsamlı siyasi çözüm bulunmasına yönelik BM çabalarına daimi destek verilmesi, Suriye ve Suriyeli mültecileri ağırlayan komşu ülkeler için gereken mali desteğin harekete geçirilmesi ve sivil toplumla diyaloğun sürdürülmesi ve derinleştirilmesi için bir fırsat teşkil etmiştir.

Konferans ayrıca, hem Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de ev sahibi ülkeler ve toplumların hem de Mısır ve Irak gibi bölgedeki diğer ev sahibi ülkelerin sergilediği dayanışmanın önemine dikkat çekmiş ve bu ülkeleri orta ve uzun vadede bekleyen zorlukların altını çizmiştir.