fbpx Suriye'nin İdlib kentindeki durum konusunda Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ve Kriz Yönetimi'nden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič tarafından yapılan ortak açıklama | AB Türkiye
Suriye'nin İdlib kentindeki durum konusunda Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ve Kriz Yönetimi'nden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič tarafından yapılan ortak açıklama

Suriye'nin İdlib kentindeki durum konusunda Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ve Kriz Yönetimi'nden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič tarafından yapılan ortak açıklama

06.02.2020 Per - 16:23

Brüksel, 06/02/2020
Suriye'nin kuzeybatısında sivillerin bombalanmasına ve diğer saldırılara son verilmelidir. Avrupa Birliği, çatışmada yer alan tüm taraflara, yardıma muhtaç insanların engelleme olmaksızın insani yardıma erişimine izin vermeleri ve sivillerin korunması da dâhil olmak üzere, uluslararası insancıl hukukun kural ve yükümlülüklerine uymaları çağrısında bulunur.

Askeri operasyonların yoğunlaşması, yüzlerce sivilin ayrım gözetmeksizin öldürülmesine yol açmıştır. Saldırılar, yoğun nüfuslu bölgelerde sivil yerleri, tıbbi tesisleri ve ülke içinde yerinden edilmiş insanlara yönelik yerleşimleri hedef almaya devam etmektedir.
 
500.000'den fazla insan sadece son iki ay içerisinde evlerini terk etmeye mecbur bırakılmış ve barınak, su, yiyecek veya sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadan sert kış koşullarına maruz kalmıştır. Uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlalleri yaygınlaşmıştır.

Avrupa Birliği, sahadaki insani yardım ortakları aracılığıyla çatışmanın başlangıcından bu yana Suriye'de ihtiyaç duyan milyonlarca insana acil yardım sağlamaktadır. 

Suriye ve komşu ülkelerdeki en savunmasız insanları desteklemek için Avrupa Birliği ve Üye Devletleri tarafından 17 milyar Avroyu aşkın bir fon seferber edilmiştir. Avrupa Birliği, ihtiyaçlar devam ettiği sürece insani yardım sağlamaya devam edecektir. Bununla birlikte, tüm ihtiyaçların değerlendirilebilmesi ve yanıt verilebilmesi için engelsiz, güvenli ve emniyetli erişime ihtiyaç duyulmaktadır.

Suriye'nin kuzeybatısında sivil nüfusun çektiği büyük acılar kabul edilemez. Avrupa Birliği, Suriye çatışmasına askeri bir çözüm olmadığını hatırlatır. 

İstikrara giden tek yol, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 (2015) sayılı Kararı uyarınca, BM'nin kolaylaştırıcı rolü oynayacağı güvenilir ve kapsayıcı bir siyasi çözümdür.