fbpx Türkiye: Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmeler ve öğrencilerin gözaltına alınmasına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama | AB Türkiye
Turkey and EU flags

Türkiye: Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmeler ve öğrencilerin gözaltına alınmasına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama

05.02.2021 Cu - 16:32

Avrupa Birliği, Türkiye’de hukukun üstünlüğü, insan hakları ve yargı alanlarında yaşanan  olumsuz gelişmelerden ciddi endişe duymaktadır. 
Meşru hakları olan toplanma özgürlüğünü kullanan yüzü aşkın üniversite öğrencisinin gözaltına alınması ve İstanbul valisinin, Boğaziçi Üniversitesi arazisinin içinde bulunduğu iki ilçede her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşü yasaklayan kararı derin kaygı verici gelişmelerdir. Bu gelişmeler, resmi makamların ifade etmiş olduğu, AB değerleri ve standartları doğrultusunda reform taahhütleriyle de ters düşmektedir.  
COVID-19 pandemisi, eleştirel sesleri susturmak için bir araç olarak kullanılamaz.
Olaylar sırasında üst düzey yetkililer tarafından LGBTİ öğrencilere karşı kullanılan nefret söylemi ve bir LGBTİ derneğinin kapatılması kabul edilemez.
Türkiye'yi ulusal ve uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermeye ve geçtiğimiz haftalarda barışçıl toplanma haklarını kullandıkları için keyfi olarak gözaltına alınan kişileri serbest bırakmaya çağırıyoruz. Polisin düşünce özgürlüğünü kullanan kişilere karşı aşırı güç kullanması, Türkiye’nin aday ülke ve uzun süredir Avrupa Konseyi üyesi olarak taşıdığı yükümlülüklere aykırıdır.