Yemen crisis: EU announces additional €25 million in humanitarian aid as situation deteriorates

Yemen krizi: AB, Yemen’e 25 milyon euro ek insani yardım yapacağını duyurdu

07.12.2017 Per - 10:32

Avrupa Komisyonu - Basın bülteni
Brüksel, 7 Aralık 2017

 

Avrupa Komisyonu, Yemen'de yardıma muhtaç durumdaki sivilleri desteklemek için 25 milyon euro'luk yeni bir insani yardım paketi duyurdu. Bununla birlikte, çatışmaların başladığı 2015 yılında bu yana AB'nin sağladığı finansman 196,7 milyon euro'ya ulaştı.

Yemen’de şu anda insani ve ticari erişimi kısıtlayan tedbirler ve son günlerde başkent Sana'dan gelen yoğun silahlı çatışma ve hava bombardımanı haberleri, insanları gıda, su ve temel hizmetlerden daha da yoksun bırakma tehlikesiyle karşı karşıya getiriyor.

İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides şöyle dedi: "Yemen'de çocukların, kadınların ve erkeklerin acilen gıda, su ve tıbbi hizmetlere erişmeye ihtiyaçları var. Çatışmanın tüm tarafları, sivilleri korumaya ve insani yardımların halka ulaşmasını sağlamaya öncelik vermelidir. Gıda, yakıt ve tıbbi malzeme ithalatı üzerindeki tüm kısıtlamalar acilen kaldırılmazsa, Yemen dünyada on yıllardır görülmeyen bir kıtlıkla karşı karşıya kalacak. AB, Yemen halkını destekleme konusunda kararlıdır. Yeni finansmanımız, sahada çalışan anahtar BM kuruluşlarını destekleyecektir."

Yeni yardım, Dünya Gıda Programının gıda dağıtımını ve ayrıca Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Hava Servisi'nin (UNHAS) insani yardım lojistik ve taşıma kapasitesini destekleyecek. AB ayrıca bu yıl Yemen'e ülkenin birçok bölgesini etkileyen Kolera salgını için de insani yardımda bulundu.

AB, uzun süredir çatışmanın askeri bir çözümü olamayacağını tekrarlıyor ve tarafları Uluslararası İnsani Yardım Hukukuna uymaya, acilen düşmanlıkların durdurulması konusunda anlaşmaya ve bir müzakere süreci başlatmaya davet ediyor.

Arka plan

Yemen, dünyadaki en kötü insani kriz ile karşı karşıya. Şu anda 22.2 milyon insan bu krizden etkilenmiş durumda. Bu, ülke nüfusunun %80'ini oluşturuyor. Yemen, gıda ihtiyacının %90'ını, yakıt ve tıbbi malzeme ihtiyacının ise çoğunu ithalat ile karşılıyor. Kısıtlamaların başlangıcından bu yana bildirilen yakıt sıkıntısı milyonlarca Yemenli için gıda fiyatlarını yükseltiyor ve güvenli su ve sağlık hizmetlerine erişimi kesintiye uğratıyor.

San'a havaalanının ve Hüdeyde limanının kısmen açılması, emsalsiz boyutlarda insani bir trajediyi önlemek için hala büyük ölçüde yetersiz.

İnsani ve ticari erişimi kısıtlayan tedbirlerin etkisi, halihazırda kötüleşen halk sağlığı koşullarında hissedilebiliyor. Modern tarihteki en kötü kolera salgınının görülmesinin yanı sıra şimdi, Yemen'de, bu ölümcül hastalığın silinmesinden 25 yıl sonra, 22 valiliğin 13'ünde difteri yeniden görülmeye başladı.

 

IP/17/5146

Basın içi irtibat kurulacak kişiler:

Genel sorularınız için: Europe Direct telefon 00 800 67 89 10 11 veya e-posta