eeas logo

Yüksek Temsilci /Başkan Yardımcısı Federica Mogherini Kırgızistan'ı ziyaret ediyor

13.11.2017 Pt - 17:03

Brüksel, 09/11/2017
Basın Açıklaması

 

9 Kasım'da Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi / Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini Kırgız Cumhuriyeti'ni ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ve Başbakan Sapar Isakov ile görüştü. Bakan Sapar Isakov. Yüksek Temsilci, Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından Kırgız Cumhuriyeti Dostluk Nişanı'na layık görüldü.

Yüksek Temsilci / Başkan Yardımcısının ziyareti, Avrupa Birliği ile Kırgızistan arasında imzalanacak yeni ikili anlaşma müzakerelerini başlatma kararından bir ay sonra gerçekleşti. Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Mogherini, AB'nin müzakerelere başlamaya tam olarak hazır olduğunu vurguladı.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı liderlerle bir araya gelerek, kısa süre önce gerçekleştirilen ve ülkede anayasal yetkinin ilke defa seçilmiş bir Cumhurbaşkanından diğerine devredilmesi sonucunu doğuran Cumhurbaşkanlığı seçimlerini görüştü. Mogherini Avrupa Birliği'nin Kırgız Cumhuriyeti'ne, seçim reformu yanı sıra hukukun üstünlüğü ve yargı alanındaki reform süreçlerine verdiği daimi desteği bir kez daha vurguladı ve AGİT / ODIHR seçim gözlem misyonu önerilerinin Kırgız yetkilileri tarafından uygulanması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği ayrıca, kalkınma işbirliği yardımı yoluyla ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Mogherini, 10 Kasım'da Semerkant'ta yapılacak AB-Orta Asya Dışişleri Bakanları toplantısını da sabırsızlıkla beklediğini ifade etti. Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı güvenlik konularının, ekonomik işbirliğinin ve Avrupa Birliği'nin bölgedeki rolünün tartışılacağı toplantıya başkanlık edecek. Toplantı, Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısına AB'nin 2019'da kabul edilmesi öngörülen yeni Orta Asya Stratejisi hakkında bölgedeki muhataplarının görüşlerini öğrenme fırsatı sağlayacak.

 

 

Daha Fazla Bilgi İçin:  

Factsheet on EU-Kyrgyz Republic relations

Website of the EU Delegation to the Kyrgyz RepublicBasın İrtibat

Maja KOCIJANCIC

Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations

+32 (0)2 29 86570 +32 (0)498 984 425

Adam KAZNOWSKI

Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy

+32 (0) 2 29 89359 +32 (0)460 768 088