Iran and EU flags

Yüksek Temsilci Federica Mogherini ile Dış İşleri Bakanları Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas ve Jeremy Hunt, Maliye Bakanları Bruno Le Maire, Olaf Scholz ve Philip Hammond'ın Ortak Açıklaması

03.11.2018 Ct - 13:02

Brüksel, 02/11/2018 - 18:06

Amerika Birleşik Devletlerinin, Ortak Kapsamlı Eylem Planından (JCPoA) çekilmesinden dolayı yaptırımların yeniden uygulanmasını esefle karşılıyoruz. 

BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı Kararı uyarınca oybirliğiyle onaylanan JCPoA, küresel ölçekte nükleer silahların yayılmasının önlenmesi girişimlerinin ve çok yönlü diplomasinin temel bir unsurudur. Avrupa'nın, bölgenin ve tüm dünyanın güvenliği bakımından hayati önemi haizidir.  

JCPoA uygulanmakta ve amacına hizmet etmektedir. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu artarda hazırladığı on iki raporda İran'ın Anlaşma çerçevesindeki taahhütlerine uygun hareket ettiğini teyit etmiştir.  

İran'ın JCPoA'da düzenlendiği şekliyle, tüm nükleer taahhütlerini harfiyen yerine getirmeye devam etmesini bekliyoruz.

JCPoA ayrıca İran'la ticari ve ekonomik ilişkilere fakat en önemlisi İran halkının yaşamına olumlu yansıması, amacıyla uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörmektedir. 

Amacımız, AB hukuku ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı Kararı uyarınca İran'la meşru ticaret ilişkisi içerisinde bulunan Avrupalı ekonomik aktörleri korumaktır.

JCPoA'nın tarafları olarak, aralarında İran ile etkili mali kanalların korunması ve idame ettirilmesi ve İran'ın petrol ve gaz ihracatını sürdürülmesi konularının yer aldığı alanlarda çalışma kararlılığındayız.  Diğer konularda olduğu gibi bu konularda da ortak çalışmalarımızı JCPoA tarafları Rusya ve Çin de dahil olmak üzere sürdürüyoruz. Bu çabalar, özellikle oluşturulması sürecinde ilerleme kaydetmekte olduğumuz Avrupa'nın Özel Amaç Aracı'nın oluşturulmasına dönük girişimi destekleyen çalışmalar son haftalarda hız kazanmıştır. Bu araç İran'a ulaşmak üzere yaptırımların kaldırılması sürecinin devam etmesini ve Avrupalı ihracat ve ithalatçıların meşru ticari faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayacaktır.

AB hukuku çerçevesinde meşru ticari faaliyetlerini sürdüren ekonomik aktörlere destek olmak ve güvence sağlamak için daha fazla çalışmak gerekmektedir.   Maliye Bakanlarımız bir sonraki toplantılarında bu hususu ele alacaklardır.  Bu çalışmanın tamamlanmasına dönük ortak kararlılığımızda hiçbir tereddüt yoktur. 

Uluslararası anlaşmalara ve uluslararası ortak güvenlik konusuna riayet edilmesi kapsamında JCPoA'nın uygulanması hususunda kararlılığımızı sürdürmekteyiz ve İran'ın bu çerçevede yapıcı bir rol oynamasını beklemekteyiz.