fbpx Yüksek Temsilci Federica Mogherini'nin Libya'daki son gelişmelere dair AB adına yaptığı açıklama | AB Türkiye
federica mogherini

Yüksek Temsilci Federica Mogherini'nin Libya'daki son gelişmelere dair AB adına yaptığı açıklama

05.07.2019 Cu - 20:54

05/07/2019
Press release

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca mülteci ve göçmenin hayatını kaybettiği ve birçoğunun da yararlandığı Tajoura gözaltı merkezine yapılan dehşet verici saldırı, Libya'daki savaşın sivillere maliyetini bir kez daha çarpıcı biçimde göstermiştir. Saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz. Sivillere yönelik şiddetin hiçbir şekli kabul edilemezdir. BM'nin araştırma heyeti görevlendirmesini memnuniyetle karşılıyor ve araştırmanın sonuçlarını bekliyoruz.        

Gerginliğin bir an evvel dindirilmesi ve çatışmaya son verilmesi çağrısında bulunuyor ve ilgili aktörleri sistematik olarak şiddeti tetikleyecek adımlardan kaçınarak derhal BM liderliğindeki arabuluculuk sürecine geri dönmeye önemle davet ediyoruz. Libya'daki krizin askeri yollarla çözüme kavuşturulamayacağını bir kez daha yineliyor ve BM'ye Üye Ülkeleri yükümlülüklerine tam anlamıyla riayet ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları uyarınca Libya'nın barış ve istikrarına katkıda bulunmaya, istikrarı bozucu silah sevkiyatını önlemeye, Libya'nın petrol kaynaklarını ve altyapısını korumaya davet ediyoruz. Devam etmekte olan çatışma Libya'da ve tüm bölgede istikrarsızlığa, terör riskinin ve denizlerde yaşananlar dahil trajik can kayıplarının artmasına neden olmaktadır. 

Güven tesis edilmesi, çatışmaların sona erdirilmesi, kapsayıcı diyaloğun desteklenmesi ve BM öncülüğünde bir siyasi sürecin yeniden başlatılması için gereken koşulların yaratılması çabalarında BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Ghassan Salamé'ye tam destek veriyoruz. Tüm Libya halkını temsil edecek kapsayıcı bir hükümetin desteklenmesi, güven veren meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanılması, milli gelirin adil ve şeffaf dağılımının sağlanması ve Libya'nın tüm egemen kurumlarının birleştirilmesi amacıyla BM öncülüğündeki arabuluculuk sürecinin yeniden başlatılması zaruridir.   

Libya'nın tüm partileri ve kurumlarına sivilleri ve sivil altyapıyı koruma, insani yardımların geçişine izin verme ve Uluslararası İnsani Hukuk çerçevesinde insani yardım çalışanlarının korunmasını sağlama yükümlülüklerini hazırlatırız. AB, başta göçmen ve mültecilere sağlanan koruma ve yardımların arttırılması olmak üzere, mevcut durumun düzeltilmesine yönelik ortak çabaları derhal hızlandırmaya hazırdır. Bu çerçevede UNHCR ve IOM'in Libya'daki çalışmalarını memnuniyetle karşılıyor ve görev ve faaliyetlerine tam desteğimizi yineliyoruz.