Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini on the continuing Gaza escalation

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından Gazze'de devam eden gerilim konusunda yapılan açıklama

05.05.2019 Pa - 17:11

Brüksel, 05/05/2019 - 17:11

Gazze'deki Filistinli militanların ayrım gözetmeyen roket saldırıları bir an önce sona ermelidir: bu çerçevede, Avrupa Birliği İsrail'in güvenliğine olan temel bağlılığını bir kez daha ifade eder. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm İsrail halkına taziyelerimizi sunar, yararlılara acil şifalar dileriz. 

İsrail halkına tarifi mümkün olmayan korkunç acılar yaşatan bu saldırılar, bitmek tükenmek bilmeyen şiddete ve çatışmaya hizmet etmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Yeni bir gerginlik, yasını tuttuğumuz pek çok can kaybı nedeniyle zaten büyük bir bedel ödemekte olan Gazze halkının acısını dindirmeye yönelik çabaları boşa çıkarabilir. Ayrıca Filistin Yönetiminin Gazze'ye dönüşünü, İsraillilere güvenlik konusunda güvenilir garantilerin verilmesini ve erişim ve hareket kısıtlamalarının kaldırılmasını gerektiren uzun vadeli çözüm ihtimallerini de daha fazla tehlikeye atabilir.

Avrupa Birliği, Mısır ve Birleşmiş Milletlerin Gazze'de gerginliği azaltmak için yürüttüğü çabalara tam destek verdiğini bir kez daha ifade eder ve durumun sükûnete kavuşturulması için tarafların onlarla çalışmasını bekler. Uluslararası camia ile birlikte, bu çatışma nedeniyle acı çeken herkesin ıstırabını azaltmak için çalışmaya ve barışa hizmet eden herkesle işbirliğinde bulunmaya devam edeceğiz.