Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini and Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management Christos Stylianides on the humanitarian situation in Eastern Ghouta and Idlib, Syria

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides'in Suriye'nin Doğu Ghouta ve İdlib bölgelerindeki insani duruma ilişkin yaptıkları açıklama

20.02.2018 Sa - 09:22

Brüksel, 19/02/2018
 

Suriye'nin özellikle gerilimi düşürme bölgeleri Doğu Guta ve İdlib bölgelerindeki insani durum, son 8 hafta içerisinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerce masum can kaybının yaşanmasıyla ciddi ölçüde kötüleşmiştir.   

Yalnızca bugün Doğu Ghouta'da onlarca sivil can kaybı yaşanmış ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. Kuzey İdlib eyaletinde hastaneler gibi sivil altyapı unsurlarının yıkılması sonucunda 300 yüzbinden fazla sivil evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.  

Suriye içerisindeki sivillere hiçbir engel çıkarılmaksızın insani yardımların ulaşması ve sivillerin ve sivil altyapının korunması; daha fazla can kaybı yaşanmasını önlemek üzere aciliyet arz etmektedir. Daha fazla çocuk ve ailenin, en savunmasız durumdakilerin, hayatını kaybetmesini önlemek için, uluslararası toplum bu insanlık dramına dur demek üzere bir araya gelmelidir.

Avrupa Birliği çatışmanın tüm taraflarını ve Gerilimi Düşürme Bölgelerinin garantörlerini, şiddetin düşürülmesi, Suriye halkının korunması ve acil insani yardımların ulaştırılması için Uluslararası İnsani Hukuka riayet etmek suretiyle gerekli tedbirleri almaya davet eder. Çatışmanın askeri bir çözümü yoktur, dolayısıyla tüm tarafları BM önderliğindeki siyasi sürece tam anlamıyla katılmaya çağırıyoruz.   

Bu konu bugün Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Sayın Nasr Hariri Başkanlığındaki, kadın temsilcilerin de eşlik ettiği Suriye Müzakere Komitesi (SNC) heyeti arasında görüşülmüştür. BM himayesinde siyasi alanda acilen ilerleme kaydedilmesi gereği ve Suriye'deki siyasi ve insani durumun çözüme kavuşturulması için uluslararası toplumun desteğinin sağlanması gerektiği tüm taraflarca yinelenmiştir. 

Bu bağlamda, AB tarafları bir araya getirme gücünü kullanarak, uluslararası toplumun Suriye'ye odaklanması ve bu zorlu zamanlarda BM önderliğinde yürütülen siyasi sürece en iyi nasıl katkı sağlanabileceğinin görüşülmesi üzere 24-25 Nisan tarihlerinde ikinci Brüksel Konferansına ev sahipliği yapacaktır.