memorial of Srebrenica (creds Shutterstock)

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komisyon Üyesi Johannes Hahn'ın Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü münasebetiyle yaptıkları açıklama

11.07.2019 Per - 10:05

Brüksel, 11/07/2019 - 08:37, UNIQUE ID: 190711_2

Yirmi dört yıl önce yaşanan Srebrenitsa soykırımını andığımız bugün, bu trajedi halen yüreklerimizde tazeliğini koruyor.

Bu trajik hadisede hayatlarını kaybedenleri anıyor ve yaşamları derinden etkilenen herkesin acısını yüreğimizde hissediyoruz.

Yakın Avrupa tarihindeki, insanlığın en karanlık anlarından bir tanesi olan Srebrenitsa'yı her zaman hatırlamak ortak görevimizdir.

Hatırlarken, Bosna-Hersek'te ve bölgenin geri kalanında yaşayan insanlara istikrar dolu bir gelecek sunma ve barışı sağlam bir şekilde tesis etme sorumluluğunu da taşıyoruz. Cezasızlığa son vermeli ve geçmişin izlerinin üstesinden gelmeliyiz.

Tahrik edici söylemlere, inkara, revizyonizme ya da savaş suçlularının yüceltilmesine yer yoktur.  Bosna-Hersek'te ya da başka yerlerde tarihi yeniden yazma girişimleri kabul edilemez. Bosna-Hersek Avrupa Birliği'ne üye olma isteğini ifade etmişken, ülkedeki tüm siyasi liderlerin diyalog ve saygının geliştirilmesine dönük aktif çaba göstermeleri öncelikli meseledir.

Avrupa Birliği çoğulculuk, adalet ve insan onurunun egemen olduğu bir toplum yaratılmasında Bosna-Hersek'i destekleme kararlılığını taşımaktadır.