Remarks by High Representative/Vice-President Federica Mogherini to the press while at Rohingya refugee camps in Cox’s Bazar, Bangladesh

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin Bangladeş, Cox’s Bazar'daki Rohingya mülteci kamplarında basına yaptığı açıklama

20.11.2017 Pt - 21:27

Bangladeş, 19/11/2017

 

Avrupa Birliği ve Üye Devletler, Rohingya mültecilerine yönelik toplam mali desteğin yarıdan fazlasını sağlamaktadır ve bu desteğini ve Bangladeş Hükümeti ve Bangladeş halkına desteğini sürdürecektir. Yerel toplumların ve Bangladeş'in karşı karşıya olduğu zor durumun farkındayız. Başta kadın ve çocuklar -küçücük çocuklar- olmak üzere,  beraberlerinde korkunç hikayelerle buraya gelen, travma yaşamış çok sayıda insana ev sahipliği yapıyorlar. Bangladeş halkının ve hükümetin bu insanlara büyük bir saygıyla yaklaştıklarına inanıyorum. Bu anlamda mültecilere ev sahipliği yapmanın onurunu taşıdıklarını düşünüyorum.

Bu insanları desteklemeye devam edeceğiz. Uluslararası toplumun desteğini harekete geçirmenin yollarını aramayı sürdüreceğiz. Bu çerçevede kısa süre önce Avrupa Birliği olarak ilave mali destek bulmak üzere uluslararası donörler konferansının eş başkanlığını üstlendik. Donör toplumunun çalışmalarına öncülük etmeyi sürdüreceğiz zira insan onurunun ve insan hayatının, özellikle kadın ve çocukların, her zaman korunması gerektiğine inanıyoruz.  

Çok küçük çocukların daha küçük olanlara sahip çıktığını görmek beni en çok yaralayan şey oldu. Bu da şu anlama geliyor, her yaştan insana, hayatın gösterebileceği en kötü deneyimleri çoktan yaşamış henüz yirmi yaşında kadınlara,  sahip çıkmamız gerekir.

Resmi makamların bir çözüm bulma sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde uluslararası toplum bazı çözümlere özellikle de Aung San Suu Kyi'nin uygulamayı taahhüt ettiği Kofi Annan planına işaret etti. Kendisine bu planın uygulanmasında destek olmaya hazırız.

---

Dolayısıyla bunu yapmaya devam edeceğiz, bunun ötesinde diğer AB ülkeleri Dışişleri Bakanları ile birlikte, Asyalı meslektaşlarımızla bakanlar toplantısına [13. Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı (ASEM)] katılmak üzere bu akşam Myanmar'a gideceğiz. Bu fırsattan istifade ederek, krizin nasıl çözülebileceği konusunda Aung San Suu Kyi ve Myanmar hükümeti ile görüş alışverişinde bulunabileceğiz, zira bir yandan acil insani ihtiyaçlar üzerinde çalışırken öte yandan bir çözüm bulma konusunda onlara destek olmamız gerektiği aşikar.

Bangladeş hükümeti Myanmar Hükümeti ile müzakere ediyor. Biz bu müzakereleri destekleyeceğiz, onları teşvik edeceğiz ve sürdürülebilir, insancıl ve onurlu bir çözüm bulmalarına yardımcı olacağız. Bu konuyu yarın sabah Aung San Suu Kyi ile görüşeceğiz ve umuyorum ki sürdürülebilir bir çözüm bulunmasına yardımcı olabileceğiz.

Bu mesele, liderlerin ve hükümetin teşvik edilmesini ve başta Aung San Suu Kyi olmak üzere, ifade ettikleri niyetlerin gerçekleştirilmesini gerektirmektedir. Buna örnek olarak Kofi Annan raporunun uygulamaya konulması verilebilir. Aung San Suu Kyi bu konudaki istekliliğini ortay koydu. Ancak ülkede kolay bir durumla karşı karşıya olmadığını gayet iyi biliyoruz. Bunu yapabilmek için bizim sürekli desteğimize ihtiyacı var ve siyasi iradenin gerçek eyleme dönüşmesi halinde, bu planın uygulanmasında ona destek olabiliriz. Dolayısıyla yaklaşımımız, baskı yapmaktan ziyade hep müzakere alanı sunmak ve [kendiliğinden] ortadan kalkmayacak olan bu durumun çaresine bakmaları noktasında onları teşvik etmek olmuştur. Bu çerçevede, yetkililerin çözüm bulma sorumluluğunu taşıdığını düşünüyorum. Bir kez daha bir hususun altını çizmek istiyorum; uluslararası toplum, başta Aung San Suu Kyi'nin uygulamayı taahhüt ettiği Kofi Annan planı olmak üzere, bazı çözümler ifade etmiştir ve planın uygulanma sürecinde de Aung San Suu Kyi'ye destek olmaya hazırız.

 

Video linki: http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I146987