fbpx Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin Türkiye’nin kuzeydoğu Kıbrıs’taki yeni sondaj çalışmaları konusundaki açıklaması | AB Türkiye
HRVP Federica Mogherini

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin Türkiye’nin kuzeydoğu Kıbrıs’taki yeni sondaj çalışmaları konusundaki açıklaması

08.07.2019 Pt - 18:10

Brüksel, 08/07/2019 - 16:17, UNIQUE ID: 190708_11

Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yeni sondaj çalışmaları başlatacağı yönünde yaptığı açıklama büyük endişelere neden olmaktadır. Kıbrıs’ın batısında iki aydır devam etmekte olan sondaj çalışmalarının ardından gelen bu planlı ikinci sondaj faaliyeti, Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal eden kabul edilemez bir diğer ihlal teşkil etmektedir. 
Bir kez daha Türk yetkililerine, bu tarz adımlardan kaçınmaları, komşuluk ruhuna uygun şekilde davranmaları ve uluslararası kurallar çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliği ve egemenlik haklarına saygı gösterilmesi doğrultusunda çağrıda bulunuyoruz. 
20 Haziran 2019 tarihli AB Konseyi sonuçlarını tekrar hatırlatarak Türkiye’nin devam etmekte olan faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkilerini her yönüyle olumsuz etkilediğini belirtmek isteriz. AB Konseyi’nin de yetkilendirdiği üzere, Komisyon ve EEAS uygun önlemler alınmasına yönelik seçenekleri Konseye yakın zamanda sunacaktır. Avrupa Birliği, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde buna uygun bir karşılık verecektir.