High Representative/Vice-President Federica Mogherini meets the Palestinian Minister of Foreign Affairs and Expatriates, Dr Riyad Al Malki

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı, Filistin Dışişleri ve Yurt Dışında Yaşayan Filistinliler Bakanı Dr Riyad Al Malki ile görüştü

09.11.2018 Cu - 09:14

Brüksel, 08/11/2018
Basın Açıklamaları

Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi/Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, bugün Brüksel'de Filistin Dışişleri ve Yurt Dışında Yaşayan Filistinliler Bakanı Dr Riyad Al Malki ile görüştü.

Taraflar AB ve Filistin Yönetimi arasındaki ilişkilere dair fikir alışverişinde bulundu ve Yüksek Temsilci Federica Mogherini AB'nin Filistin halkına ve Birleşmiş Milletler Yakın doğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA)'na yönelik devam eden desteğini yineledi.  

Yüksek Temsilci Mogherini, İsrail-Filistin anlaşmazlığını sona erdirmek için yaşatılabilir ve gerçekçi tek çözüm yolu olarak iki devlet temelli müzakere edilmiş çözüm konusunda AB’nin taşıdığı sarsılmaz kararlılığı vurguladı.

İkili ayrıca, başta Gazze’deki mevcut siyasi ve insani durum olmak üzere sahadaki durumu da ele aldı. Yüksek Temsilci Mogherini, Birleşmiş Milletler ve Mısır tarafından sarf edilen çabalara dönük güçlü AB desteğini de hatırlatarak Gazze halkının insani koşullarının iyileştirilmesi, [gerginliğin] yeniden tırmandırılmasının önlenmesi ve Gazze ile Batı Şeria’nın tek ve meşru bir Filistin Yönetimi altında yeniden birleştirilmesi doğrultusunda çalışmalarını sürdürmesi için Filistin Yönetimini teşvik etti.