Joint Statement by High Representative/ Vice-President Josep Borrell and Commissioner for Crisis Management Janez Lenarčič on the situation in Syria

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič'in Suriye'deki duruma ilişkin Ortak Açıklaması

13.01.2020 Pt - 21:10

Brüksel, 13/01/2020
Ortak açıklamalar

Avrupa Birliği, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de yardıma muhtaç durumdaki kimselere sınır ötesi insani yardımlar için gereken yetki süresinin uzatılmasına ilişkin 10 Ocak tarihli kararını memnuniyetle karşılamaktadır. Zira kuzey Suriye'deki büyük çaplı insani yardım ihtiyaçları dikkate alındığında, Konsey'in uzatma kararı almaması halinde ortaya vahim sonuçlar çıkabilirdi.    

Ancak AB, Irak ile kuzeydoğu Suriye'de bulunan ve karşılanmayı beleyen büyük ölçekli ihtiyaçların halen söz konusu olduğu Yaroubia geçiş noktasının BM Güvenlik Konseyi'nin 2504 sayılı Kararı kapsamından çıkarılmasını üzüntüyle karşılamaktadır. Zira bu durum kuzeydoğu Suriye'ye acil ilaç ve tıbbı ekipman sağlanmasını tehlikeye sokmaktadır. Avrupa Birliği aynı zamanda kararla sürenin de azaltmasından üzüntü duymaktadır. Akut insani ihtiyaçların giderilmesi altı aydan uzun süren devamlı ve öngörülebilir geçişi gerektirmektedir.      

Kuzeybatı Suriye'de çatışmaların tırmanması, devam eden şiddet olayları ve uluslararası insani hukukun ihlali, yıllardan beri çatışmalardan zarar görmekte olan sivilleri ciddi biçimde etkilemeye devam etmektedir.     

Son haftalarda çok sayıda sivil can kaybı ve yaralanma olayları yaşanmıştır. Önemli çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 300.000 kişi Aralık ayı başından bu yana ağır şartlar altında yerlerinden edilmiştir. Çadırlarda ve yerlerinden edilmiş kimseler için oluşturulan derme çatma kamplarda ya da alanlarda yaşayan yüz binlercesi dahil dört milyondan fazla kişi ağır kış şartlarıyla mücadele etmektedir. Devam etmekte olan askeri operasyonlar da bu içler acısı insani şartları daha da kötüleştirmektedir.     

Avrupa Birliği, ülkenin kuzeybatısındakiler dahil olmak üzere Suriye'deki muhtaç durumdaki sivillere hayat kurtaran insani yardımlarını sürdürmektedir. Birlik çatışmanın tüm taraflarını bir an evvel ateşkes ilan etmeye, sivillerin korunmasını sağlamaya, siyasi mülahazalardan bağımsız biçimde insani yardımların engellenmeden geçişine izin vermeye ve uluslararası insani hukuka tam riayet etmeye davet eder.