Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini on the creation of INSTEX, Instrument for Supporting Trade Exchanges

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı'nın Federica Mogherini'nin Ticari Faaliyetlere Özel Araç Desteği, INSTEX'e ilişkin açıklaması

01.02.2019 Cu - 10:58

Brüksel, 31/01/2019 - 18:50

Bugün Ticari Faaliyetlere Özel Araç Desteği'nin INSTEX'in ilk ortakları Fransa, Almanya ve İngiltere'yle kurulmuş olmasından memnuniyet duyuyorum.  

İran nükleer anlaşmasına ilişkin yaptırımların kaldırılması Ortak Kapsamlı Eylem Planı JCPOA'nın önemli bir parçasıdır. Bugün hayata geçirilen araç, ekonomik aktörlere İran'la meşru ticari faaliyetleri yürütmek üzere gerekli çerçeveyi sağlayacaktır.  

Bu aracın en kısa süre içerisinde hayata geçebilmesi için İranlı muhataplarımızla birlikte ilgili Üye Devletlerin çalışmalarına eşlik etmeyi sürdüreceğiz. İlgili Avrupa ülkeleriyle INSTEX'in genişletilmesi ve sonraki aşamada da üçüncü ülkelerden ekonomik aktörlere açılması taahhütlerini destekliyoruz.     

İran, anlaşmada hükme bağlandığı üzere nükleer taahhütlerini eksiksiz yerine getirdiği sürece Avrupa Birliği JCPOA'nın tüm yönleriyle eksiksiz ve etkin biçimde uygulanması konusunda kararlılığını sürdürmektedir.  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) peş peşe on üç raporda İran'ın anlaşma çerçevesindeki taahhütlerine tam anlamıyla bağlı hareket ettiğini teyit etmiştir.

JCPOA'nın korunmasına ilişkin, diğer JCPOA katılımcıları dahil olmak üzere, uluslararası ortaklarımızla ortak çalışmamız devam etmektedir.

Bu karar, uluslararası anlaşmalara riayet edilmesi; ortak bölgesel ve uluslararası güvenliğin arttırılması amacıyla alınmıştır.