fbpx 1.1 milyar Avro değerindeki Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı projesi Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak! | AB Türkiye
imza toreni

1.1 milyar Avro değerindeki Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı projesi Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak!

10.06.2019 Pt - 17:31

AB ile Türkiye arasındaki en büyük mali işbirliği projesi yarın imzalanıyor:

1.1 milyar Avro değerindeki Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı projesi Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak!

 

10/06/2019

Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı’nın Çerkezköy – Kapıkule kesimine ilişkin sözleşme, 11 Haziran 2019 günü saat 11:00’de Ankara’da imzalanacak. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Mehmet Cahit Turhan’ın katılımlarıyla düzenlenecek törende AB ile Türkiye arasındaki en büyük mali işbirliği projesinin imzaları atılmış olacak. 

Avrupa Birliği tarafından Türkiye’deki demiryolu sektörüne verilen destek, Halkalı (İstanbul) – Kapıkule (Bulgaristan sınırı) Demiryolu Hattı projesinin finansmanıyla devam ediyor.

Halkalı-Kapıkule bağlantısı Türkiye'de AB'nin fon desteği sağladığı dördüncü büyük demiryolu projesi olarak öne çıkıyor. Projenin tahmini toplam yatırım bedeli 1.1 milyar Avrodur. AB tarafından sağlanacak olan 275 milyon Avroluk hibe desteği, projeyi tek başına Türkiye'de hayata geçirilen en büyük AB yatırım projesi haline getirmektedir. Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Avrupa'yı Asya'ya bağlayacaktır.

Yapımı tamamlanınca, demiryolu bağlantısının hem yolcular hem de yük taşımacıları açısından büyük bir fayda sağlaması beklenmektedir. Halk ve işletmeler Avrupa ve Türkiye arasında daha ekonomik ve güvenilir taşımacılık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Yurttaşlar özellikle İstanbul ve çevresinde daha erişilebilir ve güvenli mobilite deneyimi yaşayacak, karbon emisyonları düşecek ve farklı ulaşım türlerinin kullanımı teşvik edilecektir.   

Devlet Demiryolları Türkiye'de tek bir kurum olarak en yüksek tutarda AB hibesinden yararlanan kurum olmuştur. Bugüne kadar toplam 840 milyon Avro'ya ulaşan dört büyük demiryolu projesi AB hibeleriyle finanse edilmiş ve toplam uzunluğu 1000 km'yi aşan demiryolu hattı AB tarafından desteklenmiştir. AB'nin demiryolu sektörüne verdiği destek güvenlik, verimlilik ve daha iyi düzenlemeler dikkate alınmak suretiyle devam edecektir.   

 

Daha fazla bilgi için temasa geçebilirsiniz:

Sn. Akif Türkel, Ulaştırma Sektör Yöneticisi,

AB Türkiye Delegasyonu, akif.turkel@eeas.europa.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Sn. Miray Akdağ,

AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  : miray.akdag@eeas.europa.eu

 

Halkali-kapikule imza toreni