fbpx AB Büyükelçileri'nin “Doğu Ekspresi” Yolculuğu | AB Türkiye
tren

AB Büyükelçileri'nin “Doğu Ekspresi” Yolculuğu

11.02.2020 Sa - 10:26

11/02/2020

Ulaşım sektöründe AB-Türkiye arasındaki işbirliğini ortaya koymak ve Türkiye'de turizmi teşvik etmek amacıyla AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve AB Büyükelçileri, ünlü Doğu Ekspresi Treni ile Türkiye'nin doğusundaki şehirleri ziyaret etti.

Heyet öncelikle tarihî Ankara Garı'nda bir araya gelerek Ulaştırma Bakan Yardımcıları Dr. Ömer Fatih Sayan ve Sn. Selim Dursun ile buluşma gerçekleştirdi.

2 günlük olağanüstü gezileri bakan yardımcıları ve büyükelçilerin katılımıyla AB-Türkiye arasındaki işbirliğine ilişkin bir toplantıyla başladı.  

Gezinin ilk gününde Sivas ziyaret edildi. Tarihî Divriği tren istasyonunda Divriği Belediye Başkanı Sn. Hakan Gök tarafından karşılanan büyükelçiler Ulu Cami ve Divriği şehir merkezini ziyaret etti. Bir sonraki durak Erzurum'du! 

Eksi 13 derece hava sıcaklığı ve ağır kar yağışı altında bu güzel kış gecesinde AB Büyükelçileri, Selçuklu döneminden günümüze ulaşmış ve her ikisi de eşsiz mimarileriyle muhteşem yapılar olan, Erzurum'un simgeleri hâline gelmiş Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetler'i ziyaret etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger ve AB Büyükelçileri yalnızca Erzurum'un benzersiz Cağ Kebabını yemekle kalmadı aynı zamanda onu kesmeyi de öğrendi!  

Ziyaretlerinin son gününde AB Büyükelçileri şehitler diyarı Sarıkamış'a ulaştı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve AB üye devletlerinin büyükelçileri güne Birinci Dünya Savaşı'nda şehit düşmüş askerlerin anısına inşa edilmiş Sarıkamış Şehitler Anıtı'nı ziyaret ederek başladı.

Büyükelçiler aynı zamanda, ilk yerleşimin 5.000 yıl öncesine dayandığı ve İpek Yolu'nun Anadolu'daki başlangıç noktası olan Ani antik kentini ziyaret etti. Büyükelçiler azametli Arpaçay kıyısındaki kilise ve camileriyle Ani Kalıntılarını ziyaret etti. Her ikisi de Kafkas Üniversitesinden akademisyenler olan Dr. Ercan Cengiz ve Doç. Dr. Oktay Kızılkaya büyükelçilere gezilerinde rehberlik sağladı. AB Büyükelçileri Kars Valisi Sn. Türker Öksüz'ü de ziyaret ederek onunla AB projeleri ve şehirde turizm, hayvancılık ve işbirliği alanları hakkında görüşme gerçekleştirdi. AB Büyükelçileri aynı zamanda Kars Belediye Eşbaşkanı Sn. Şevîn Alaca'yı da ziyaret etti. Toplantıda, fırsatlar ve şehrin turizm potansiyelinin yanında, Kars yakın işbirliğinin bir örneği olarak da masaya yatırıldı. AB Büyükelçilerinin Kars'taki son durağı Kafkas Üniversitesi oldu. Şehirden ayrılmadan önce AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Berger ve beraberindeki AB Büyükelçileri Kafkas Üniversitesi Rektörü Hüsnü Kapu ve akademisyenler ile de bir görüşme gerçekleştirdi.  

Doğu Ekspresi yolculuğu hayatta bir kez tecrübe edilebilecek bir deneyimdi! Ağır kar yağışı ve zor hava koşullarına rağmen sıcacık bir karşılama sağlamış olan Kayseri, Divriği, Sivas, Erzincan, Erzurum, Sarıkamış ve Kars'a çok teşekkür ederiz! 

TOPLU

toplantı

1

2

divrigi

station

mrsberger

sivasdog

sivasmosque

mosqueornaments

insidemosque

cat

journey


erzurumstation

erzurumsnow

station

erzurummosque

mosqueandbergers

mrberger

mrbergercooking

 

sarikamis

sarikamis2

3

sarikamis3

kars

doorornament

fethiye mosque

paintings

karscheese

kars furnace

Ani Martyrial

Martyrial ambassadors

Martyrial info

Kars Governor

kars governorship

toplu

kars rectorate

 

Doğu Ekspresi ziyaretimiz hayatta bir defa yaşanacak bir deneyimdi! Ağır kar yağışı ve sert hava koşullarına rağmen uğradığımız tüm kentlerde göstermiş olduğunuz sımsıcak konukseverlik için teşekkür ederiz! ❄??❄ Kayseri Divriği Sivas Erzincan Erzurum Sarıkamış Kars

train

bergers

mr ambassador