EU Ambassador Christian Berger & Ambassadors of  EU Member States visits Edirne

AB Büyükelçisi Christian Berger ve beraberindeki AB ülkeleri Büyükelçileri Edirne ve Bulgaristan’ı ziyaret etti

31.05.2018 Per - 19:05

Büyükelçiler ziyaretlerinin ilk gününde Kapıkule sınır kapısından geçerek Svilengrad şehrine gitti. Programda caz sanatçısı Yıldız İbrahimova da özel bir performans sergiledi. Büyükelçiler Chitalishte Kültür Merkezi’nde iki ülkenin yerel halkı ile buluşarak benzerliklerini ve farklılıklarını şiirler, hikayeler ve danslarla kutladı. AB Büyükelçisi Christian Berger yaptığı açıklamada sınırötesi işbirliğinin ve komşuluk ilişkilerinin önemini vurguladı.
Svilengrad’da Osmanlı döneminden kalan Mustafa Paşa köprüsünde açıklama yapan Büyükelçi Berger, “Bugün insanları birbirine kavuşturan ve bağlayan köprüler inşa edebiliriz. Çünkü köprüler sadece insanları değil kalpleri ve beyinleri de birleştirir” dedi.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ve aileleri, "AB-Türkiye Kültür Diyaloğu, Sınır Ötesi İşbirliği" programı çerçevesinde ikinci durakları Edirne oldu. Heyet, kentteki tarihi mekanları ziyaret etti, Edirne’nin tarihine ilişkin bilgi aldı. AB Delegasyonu Başkanı Christian Berger bu yılın AB tarafından "Kültürel Miras Yılı" ilan edildiğini hatırlattı; "Edirne’deki tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ettik ama bununla kalmıyoruz, bu değerlerin korunmasına destek oluyoruz, tanıtımını yapmak için çalışıyoruz” dedi. Büyükelçiler Edirne’de Belediye Başkanı Recep Gürkan ile biraraya geldi. Gürkan, Osmanlı döneminden kalan tarihi belediye binasını büyükelçilere gezdirdi; kentte yürütülen AB destekli projelerle bilgi verdi. Ziyaret boyunca AB Heyetine Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt da eşlik etti. 
Ziyaretin son gününde AB Büyükelçileri ile birlikte Edirne'de "Sınır Ötesi İşbirliği Konferansına" katıldı. Büyükelçi Berger sınır yönetimi &güvenliğinin ancak Bulgaristan&Türkiye örneğinde olduğu gibi yakın işbirliği yoluyla geliştirilebileceğine dikkat çekti. 
Berger; “Mevcut politika ve programlarımızın AB ve Türkiye arasında, ve bölgedeki komşu ülkeler Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye arasında artan işbirliği ve güvenliğe katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum" dedi.