fbpx AB, Cezaevleri Personelinin Eğitim Standardlarının Yükseltilmesini Destekliyor | AB Türkiye
AB, Cezaevleri Personelinin Eğitim Standardlarının Yükseltilmesini Destekliyor

AB, Cezaevleri Personelinin Eğitim Standardlarının Yükseltilmesini Destekliyor

28.01.2020 Sa - 12:17

28/01/2020

Cezaevi personeline yönelik iyi hazırlanmış standart bir eğitim sisteminin kurulmasını amaçlayan, AB tarafından mali olarak desteklenen projenin açılışı, 29 Ocak günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Törene Adalet Bakanı Sn. Abdülhamit Gül, Finlandiya Ceza Yaptırımlar Kurumu Genel Direktörü Sn. Arto Kujala, Finlandiya Büyükelçi Yardımcısı Sn. Pirjo Valinoro ile AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Eleftheria Pertzinidou katılacaklar.

Mevcut durum nedir?

Türkiye'de 425 cezaevi ve 143 denetimli serbestlik bürosu bulunmaktadır. Bu cezaevleri ve denetimli serbestlik bürolarında toplam 66.000 personel istihdam edilmektedir. Tüm personele yönelik hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimler Ankara, İstanbul, Erzurum, Kahramanmaraş ve Denizli'deki 5 farklı eğitim merkezinde sunulmaktadır. İstihdam edilen personel sayısında ve bu personelin eğitim ihtiyacındaki artış, Türkiye'deki cezaevi personelinin tutuklu ve hükümlülere yönelik yüksek standartlarda hizmet vermelerini sağlamak üzere eğitim sisteminin iyileştirilmesini gerekli kılmıştır.         

Proje neleri kapsamaktadır?

Cezaevi personeli eğitim merkezlerinin, personelin mahkûmlara yönelik davranışlarının iyileştirilmesinde hayati bir rol oynadığı evrensel olarak kabul görmektedir.

AB'nin 2 milyon Avro katkı sağladığı proje çerçevesinde, Türkiye'de 5 Ceza İnfaz Kurumu Personel Eğitim Merkezinin tamamında aynı kalitede eğitim verilmesini sağlamak amacıyla iyi yapılandırılmış standart bir eğitim sistemi oluşturulacaktır. Ayrıca kaliteli eğitmen/öğretim görevlilerinin sağlanması amacıyla eğitim merkezlerinde insan kaynakları yönetim sistemi geliştirilecektir.

Eşleştirme modelinin izleneceği proje, Finlandiya Cezai Müeyyideler Kurumu ve Estonya Güvenlik Bilimleri Akademisi ile birlikte hayata geçirilecektir. 

 

Tarih/ Saat:  29 Ocak 2020, 10:00

Yer:                Hotel Grand Ankara

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-mail: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu


Basınla ilgili sorularınız için irtibat:

Miray Akdag, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700,

E-mail: miray.akdag@eeas.europa.eu