fbpx AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in, 2017 yılının Kasım ayında, AB Misyon Başkanları ile birlikte yaptığı Gaziantep ve Şanlıurfa ziyareti | AB Türkiye
mehmet şimşek ve ab büyülelçileri

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in, 2017 yılının Kasım ayında, AB Misyon Başkanları ile birlikte yaptığı Gaziantep ve Şanlıurfa ziyareti

03.11.2017 Cu - 14:52

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya,  AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger başkanlığındaki heyete öğle yemeğinde ev sahipliği yaptı. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı yemekte  Suriyeli sığınmacılara verilen hizmetler ve AB ile yürütülen işbirliği görüşüldü.

AB Büyükelçileri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile de bir araya geldi. AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Gaziantep, AB ile Türkiye arasındaki işbirliği için çok iyi bir model” dedi ve bu ziyareti “güzel ve mutlu” şehre mümkün kılmak için teşekkür etti.

Ziyaretlerinin ikinci gününde AB Büyükelçileri Fırat Nehri'nde tekne gezisi yaptılar, Halfeti ve Rumkale'yi ziyaret etti.  AB Büyükelçileri daha sonra Gaziantep Ticaret Odası'nı ziyaret etti. AB Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “Bu şehir her zaman Suriye'ye ve tüm bölgeye açılan bir kapı oldu. Gaziantep Ticaret Odası ile ilişkimizi ve aramızdaki iş birliğini derinleştirmeye devam ettik” diyerek misafirperverlikleri için teşekkür etti.

AB Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve 24 AB üye ülkesi, T.C Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci'yi ziyaret etti. Suriye Krizi konusunda önemli bir işbirliğine sahip olduklarını belirten Berger, “Burada bizim en önemli muhatabımız ve destekçimizsiniz” dedi.

Ardından Gaziantep Belediyesi tarafından desteklenen Suriyeli çocuklardan oluşan koro, Gaziantep Sanat ve Kültür Merkezi'nde AB Büyükelçilerine muhteşem bir konser verdi.

AB Büyükelçileri Şanlıurfa'ya geçerken, Vali Abdullah Erin’in evsahipliğinde düzenlenen geleneksel “Sıra Gecesi” nin ardından Balıklı Göl, Halilül Rahman Camii, Arkeoloji ve Mozaik müzelerini gezdiler. 

AB Büyükelçileri bölgeye yaptıkları ziyaretin son gününde, Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından yapılan sıcak karşılamanın ardından, AB-Türkiye işbirliği ve kente ilişkin yapılan sunumu dinlediler.

AB Büyükelçileri son olarak UNESCO ‘nun Dünya Mirası geçici listesinde yer alan dünyanın bilinen ilk tapınağı Göbeklitepe'yi ziyaret ettiler.