"AB diplomatları gözüyle Türkiye" fotoğraf sergisi

"AB diplomatları gözüyle Türkiye" fotoğraf sergisi

16.01.2019 Çar - 13:43

16/01/2019

Romanya 1 Ocak 2019'dan itibaren AB Konseyi Dönem Başkanlığını devraldı. Romanya Elçiliği, Dönem Başkanlığının açılış etkinliğini Romanya Büyükelçisi Sn. Gabriel Şopandă ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sn. Christian Berger'in katılımıyla bugün Sheraton Otel'de gerçekleştirecek.

Açılış etkinliğinde, AB diplomatları tarafından Türkiye'de bulundukları süre zarfında çekilen bir dizi fotoğraftan oluşan "AB diplomatları gözüyle Türkiye" adlı keyifli bir fotoğraf sergisi de yer alıyor.

Romanya 1 Ocak-30 Haziran 2019 tarihleri arasında, Birliğin geleceği üzerinde belirleyici bir etki yaratabilecek siyasi gelişmeler ve meselelerin Avrupa gündemine damgasını vurduğu bir ortamda,  ilk Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını üstlenecek. Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden ayrılması, gelecek Avrupa bütçesine dair müzakere, Mayıs 2019'da gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleri ve öncesinde içerdiği başlıca siyasi mesajlar ve mevzular ile Avrupa düzeyinde dezenformasyon  ve bölünmeye yol açma potansiyeli olan kampanya önümüzdeki dönemde AB Konseyi Başkanlığının gündemini daha da karmaşık hale getirecektir. 

Değişmekte olan bu çerçevede Avrupa Birliği Komisyonu Romanya Dönem Başkanlığı, siyasi, ekonomik ve sosyal olmak üzere tüm yönleriyle Avrupa uyumu ilkesine odaklanan bir vizyon geliştirmeyi hedefler. 

"Uyum, paylaşılan bir Avrupa Değeri" mottosuyla Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığını devralan Romanya, daha güçlü ve daha birlik içerisinde bir Avrupa ruhuyla hareket ederek hem Üye Devletlerin menfaatlerini hem de Avrupa kurumlarının vizyonunu yansıtan çözümlere odaklanacaktır.  

Romanya aynı zamanda AB Konseyi'nin çalışmalarının devamını sağlamak üzere önceki Estonya-Bulgaristan-Avusturya üçlüsüyle daimi işbirliği içerisinde oldu. Yetkinin Romanya-Finlandiya-Hırvatistan üçlüsüne geçtiği 1 Ocak 2019 tarihten itibaren ülkemiz AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı devralacak. Bu vesileyle Romanya, Avrupa gündeminde ilerleme kaydedilmesi amacıyla 18 aylık süreçte (Temmuz 2017-Aralık 2018) önceki üç Dönem Başkanlıklarının göstermiş olduğu çabaları takdirle karşıladığını ifade ederek yeni dönem başkanlığına uyumlu bir geçiş süreci yaşanması yönündeki güçlü kararlılığını yineler. Romanya, altı aylık görev süresinde çalışmaları ve faaliyetleriyle, Avrupa uyumu ve birliğinin pekiştirilmesi yoluyla Avrupa sürecinin ilerletilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.