fbpx AB fonlarıyla desteklenen Eşleştirme Projesi “Gümrükler Muhafaza’nın Tespit Kapasitesinin Arttırılması”na destek oluyor | AB Türkiye
AB fonlarıyla desteklenen Eşleştirme Projesi “Gümrükler Muhafaza’nın Tespit Kapasitesinin Arttırılması”na destek oluyor

AB fonlarıyla desteklenen Eşleştirme Projesi “Gümrükler Muhafaza’nın Tespit Kapasitesinin Arttırılması”na destek oluyor

11.11.2019 Pt - 14:08

11/11/2019

Projenin kapsamı

Bu Eşleştirme Projesi, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne yönelik büyük ölçekli bir AB Destek paketinin parçasıdır. Bu proje diğerlerinin yanı sıra bot, araç, narkotik köpeği, x-ray tarayıcı ile narkotik ve kimyasal tespit araçlarının satın alımını ve Eşleştirme projesi ile diğer teknik yardım projeleri gibi “daha yumuşak tedbirlere” yatırımı da bünyesinde barındırmaktadır. Toplam bütçesi yaklaşık 17.6 milyon Avro olması beklenen tüm pakete yönelik toplam AB katkısı, %90’ın üzerinde bir orandır.

 

Projeden beklentiler

İtalya ve İspanya gümrük idareleri ortaklığında uygulanan 1 milyon Avroluk Eşleştirme projesinden beklenen sonuçlar, iki yönlüdür:

a) Sınır kapılarında konteyner kontrollerinin geliştirilmesi ve

b) Risk profilleri gibi hususlarda politika tavsiyeleri verilmesi suretiyle projenin nihai yararlanıcısı olan Gümrükler Muhafaza Kontrol Merkezinin kapasitesinin arttırılması. Bu hedefler Merkezin misyonu, operasyonel planları ve kontrol prosedürleri ile de bire bir uyumludur.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger konuşmasında bu alandaki AB desteğinin nihai amacının, bir yandan devlet sınırlarının iyi kontrol edilmesini ve güvenliğini sağlamak, öte yandan da bu sınırları insanların ve yasal malların geçişini kolaylaştıracak şekilde açık tutmak olduğunu ifade etmiştir.

 

EJOjZ1FWkAAhAG_.jpg

 

Tarih/ Saat: 12 Kasım 2019, 10:30 – 12:00

Yer:    Ankara Hilton Hotel, Kavaklıdere Mah., Tahran Cd. 12, Çankaya/Ankara

 

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Ulrich Rainer, Tel.: (+90 312) 459 87 00, E-mail: ulrich.rainer@eeas.europa.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için irtibat:

Sn. Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu