fbpx AB, Hâkim ve Savcı Adaylarının Staj Verimliliğinin Arttırılmasını Destekliyor | AB Türkiye
AB, Hâkim ve Savcı Adaylarının Staj Verimliliğinin Arttırılmasını Destekliyor

AB, Hâkim ve Savcı Adaylarının Staj Verimliliğinin Arttırılmasını Destekliyor

10.10.2019 Per - 10:19

10/10/2019
Hâkim ve savcı adaylarının staj dönemlerinin etkinleştirilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen projenin açılışı, 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek. Adalet Bakan Yardımcısı Sn. Cengiz Öner, İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Juan Gonzalez-Barba Pera, İspanya Yüksek Yargı Kurulu Üyesi Sn. Mar Cabrejas ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Eleftheria Pertzinidou törene katılacak.

 

Projenin kapsamı

  • 2 milyon Avroluk AB katkısıyla proje, Avrupa standartları ve en iyi uygulamaları doğrultusunda yeni bir staj sisteminin oluşturulmasını ve bu sistemin, 10 pilot mahkemede uygulanıp yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda hâkim ve savcı adaylarının adaylık süreçlerini, onların gelişimlerini yakından takip edecek ve kendilerine yol gösterecek akıl hocalarıyla (mentorlar) birlikte geçirecekleri nitelikli staj mahkemeleri tanımlanacak. Uygulamanın sonunda, stajyerler için el kitapçıkları ve ilke kurallarının yanı sıra adayların gelişimlerinin izlenmesiyle ilgili olarak da sistematik bir yapı kurulmuş olacak. Mentorlar ve müfettişler, adayların karşılaması gereken yetkinlik ve becerileri tespit edecek; hem adaylar hem de mentorlar için birincil ve ikincil mevzuat değişikliği tekliflerinin yanı sıra bir dizi eğitim modülü de tasarlanacak.
  • Türkiye’de hâkim ve savcı adaylarının hizmet öncesi eğitimi, Adalet Akademisi’nde verilen teorik eğitim ile mahkemelerde geçirilen uygulama odaklı stajyerlik döneminden oluşmaktadır.
  • Tüm hizmet öncesi eğitim sürecinin %70’lik bir bölümünü oluşturan stajyerlik dönemi, bu projenin katkılarıyla daha modern bir hale getirilecektir.
  • Proje, İspanya’nın ortaklığında bir Eşleştirme Projesi olarak uygulanacaktır.

 

Projenin amacı

  • Projenin amacı, hâkim ve savcı adaylarına yönelik eğitim sisteminin ve adayların mesleki becerilerinin AB standartları doğrultusunda daha iyi bir hale getirilmesi ve adayların, hâkim ve savcı olarak atandıktan sonra kararlarını objektif, tarafsız ve yetkin bir şekilde almalarını sağlamaktır. 

 

Tarih/ Saat:  10 Ekim 2019, 10:30

Yer:                Hakimevi, Dikmen, Ankara

 

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-posta: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu