hatay

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki AB Üyesi Ülkelerin Büyükelçileri 4 günlük bir ziyaret için Cumartesi günü Hatay’a geldi.

15.04.2019 Pt - 15:26

15/04/2019

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki AB Üyesi Ülkelerin Büyükelçileri 4 günlük bir ziyaret için Cumartesi günü Hatay’a geldi. AB Büyükelçilerinin Hatay ziyareti, AB Delegasyonu’nun öncülüğünde rutin olarak Türkiye’nin farklı kentlerine 6 ayda bir düzenlenen ziyaretler kapsamında gerçekleşiyor. Büyükelçiler ziyaretin ilk iki gününü gayrı-resmi ziyaretlere ayırdı; Hatay ve İskenderun’daki zengin kültürel mirası tanımak için tarihi ve kültürel bir tur gerçekleştirdiler.

Resmi program olarak planlanan ziyaretin son iki günü ise Pazartesi sabahı AB Üye devletlerinden gelen basın mensupları, yerel ve ulusal basının katıldığı bir basın toplantısıyla başladı. Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı ile ilgili düzenlenen basın toplantısı AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann tarafından gerçekleştirildi. Büyükelçiler Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile yapılan görüşmede kentteki AB yatırımları, çevre koruma ve su arıtma kaynakları üzerine yapılan bir sunumu dinledi. Büyükelçilerin kentteki bir sonraki durağı ise Hatay Valiliği oldu. Vali Vekili Nursal Çakıroğlu tarafından gerçekleştirilen sıcak karşılama sonrası, Büyükelçiler Çakıroğlu’nun sunumunu dinledi, Vali Vekili’ne kentle ilgili sorularını yöneltti.