antalya

AB'nin Antalya'da Sahil Temizleme Girişimi

30.09.2018 Pa - 15:39

 

 

Büyükelçi Christian Berger, AB'ye Üye Devletlerin Misyon Başkanları, yerel makamların temsilcileri, AB Delegasyonu Çalışanları, gönüllüler ve Erasmus öğrencileri AB'nin dünya genelinde düzenlediği Küresel Sahil Temizleme Kampanyasına katılarak deniz çöpünün neden olduğu artan sorunlara ilişkin farkındalık yaratmak üzere Antalya'da bir araya geldiler.  Etkinliğe Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Belediye Başkanı Yardımcısı İbrahim Evrim ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin'in yanı sıra Romanya Büyükelçisi Catalin Gabriel Şopanda, Letonya Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Kafka, Lüksemburg Büyükelçisi Georges Faber, Hırvatistan Maslahatgüzarı Ivan Picukaric, ve Almanya'nın Antalya Konsolosu  Wolfgang Wessel katıldılar.

 

Etkinlik 30 Eylül Pazar günü saat 16:00'da Antalya Lara sahilinde gerçekleştirildi.  Aralarında ünlü oyuncu Tuba Ünsal'ın da yer aldığı gönüllüler sahile atılan çok sayıda sigara izmariti ve plastik atığa dikkat çektiler.

 

Büyükelçi basına yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıllarda ülkenin sahillerini bekleyen muhtemel tehditlere dikkat çekerek şunları söyledi; "Her yıl denizlerimize milyonlarca ton plastik atık bırakılıyor. Yapılan araştırmalar 2050 yılına kadar denizlerde balıktan çok plastik atığın bulunma riski olduğunu gösteriyor. Yapmaya çalıştığımız bugün hangi noktada olduğumuzu anlamak ve deniz kirliliğinin önlenmesi için nelerin yapılabileceğini görmektir".