fbpx Büyükelçi Berger ve AB Üyesi Ülkelerin Temsilcileri, AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Güneydoğu Anadolu bölgesinde yürütülen projeleri ziyaret etti | AB Türkiye
rumkale-gaziantep

Büyükelçi Berger ve AB Üyesi Ülkelerin Temsilcileri, AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Güneydoğu Anadolu bölgesinde yürütülen projeleri ziyaret etti

03.04.2018 Sa - 09:37

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Estonya Büyükelçisi Marin Mottus, Romanya Büyükelçiliği Elçi-Müsteşarı; İsveç, Hollanda ve Fransa Büyükelçiliklerinin birinci katipleri; Yunan ve Alman Büyükelçilik Müsteşarları ve Lüksemburg Büyükelçiliği siyasi danışmanı 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde, AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’de yürütülen projeleri ziyaret ettiler.

Ziyaret 16 Kasım günü, inşası planlanan prefabrik okullardan birinin temel atma töreniyle Osmaniye’de başladı. Türkiye’nin birçok farklı bölgesinde prefabrik okulların inşasının başlatan bu törene, Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Alman Kalkınma Bankası (KfW) Ankara Ofisi Direktörü Frank Bellon, MEB İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Çoşkun, Osmaniye Milletvekili Suat Önal ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in de aralarında yer aldığı 200’den fazla kişi katıldı. Prefabrik okullar, eğitim altyapısı konulu “Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim I ve II” başlıklı 225 milyon Avro değerindeki projelerin bir parçasıdır.

Büyükelçi Berger ve AB temsilcileri, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’yı ziyaret ettiler. Daha sonra heyet ve basın mensupları, AB tarafından desteklenen uluslararası bir STK olan SPARK’tan burs alan öğrencilerle bir araya geldiler. 11 milyon Avroluk SPARK projesi bugüne değin 390 Suriyeli öğrencinin eğitimlerini Gaziantep Üniversitesi, Şanlıurfa-Harran Üniversitesi, Hatay-Mustafa Kemal Üniversitesi ve Osmaniye-Korkut Üniversitesi’nde sürdürmelerine destek oldu.

Ziyaretin ikinci günü, UNICEF'in iyi niyet elçisi Tuba Büyüküstün'ün de katıldığı, Kilis'teki Hürriyet İlkokulu'ndaki prefabrik sınıfların açılışıyla başladı. Etkinlik, Suriyeli çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında Türkiye hükümetine destek olmak amacıyla AB'nin UNICEF ile ortaklaşa yürüttüğü "Kayıp Kuşak Olmasın" girişimi çerçevesinde gerçekleştirildi. AB-UNICEF ortak projesinin amacı, başta kız çocukları ve okula devam etmeyen çocuklar olmak üzere Türk ve Suriyeli çocuklar ve gençlerin nitelikli eğitime sürekli, kapsamlı ve kapsayıcı biçimde erişimlerinin sağlanması, çocuklara koruyucu bir ortam ve imkânların yaratılmasıdır. 2015 yılından bu yana uygulanmakta olan yaklaşık 50 milyon Avro bütçeli iki projenin hedef kitlesi Suriyeli çocuklar ile onlara Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa'da ev sahipliği yapan toplumlardır.

Hürriyet İlkokulu aynı zamanda Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı altındaki bir diğer proje olan PICTES ( Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi) kapsamında da desteklenmekte. Proje, Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine kazandırılmaları amacıyla çocuklara Türkçe dil eğitimi ve telafi eğitimleri verilmesi ve okul malzemelerinin alınması için Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) 300 milyon Avro tutarında doğrudan hibe sağlamaktadır. Proje Suriyelilerin en çok yaşadıkları 23 ilde (İstanbul, Hatay, Kayseri, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Ankara, Batman, Konya, Kocaeli, Mersin, Mardin, Malatya, Bursa, İzmir, Antalya, Siirt, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Sakarya) uygulanmaktadır.  

Kilis belediye başkanı Hasan Kara, heyeti ve basın mensuplarını Kilis Belediyesi'nin misafirhanesinde düzenlenen öğle yemeğinde ağırladı. Ziyaret, Suriyelilerle ev sahibi toplumların bir araya gelerek sosyalleşmeleri, mesleki eğitimlere katılmaları ve bir toplum olarak kaynaşmaları amacıyla AB tarafından desteklenen Kilis Kızılay Toplum Merkezi'ne yapılan ziyaretle sona erdi. AB, Şanlıurfa, Konya, Ankara, Kilis, İstanbul, Gaziantep ve Hatay'daki toplum merkezlerine destek vermek üzere Türk Kızılayı ile iş birliği içinde çalışıyor. Mardin, Kahramanmaraş ve Kayseri'de üç yeni toplum merkezi daha açılacak. 32 milyon Avro bütçeli bu projenin hedef grubu, mülteci ve ev sahibi toplumları kapsayan 210.000 kişiden oluşmaktadır.