Polonya Büyükelçiliği - Öncü Türk Kadınları Sergisi ve Kampanya Lansmanı

Polonya Büyükelçiliği - Öncü Türk Kadınları Sergisi ve Kampanya Lansmanı

04.03.2019 Pt - 10:49

02/03/2019

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, 2019 Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Avrupa Birliği'nin toplumsal cinsiyet eşitliğine desteğini teyit etmek üzere kendi alanlarında ve toplumda öncü konumdaki Türk kadınlarını anlatan bir illüstrasyon serisini hazırladı. Bu çerçevede AB Türkiye Delegasyonu, bazıları yeterince tanınmayan fakat hepsi kendi dönemine ve sonraki nesillere yol göstermiş öncü kadınları gündeme getirmeyi seçti.  

Sergi 2 Mart Cumartesi günü Polonya Büyükelçiliği’nde gerçekleşti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger, AB'nin toplumsal cinsiyet eşitliğine desteğini teyit etmek üzere bir konuşma yaptı: "Kadın-erkek eşitliği Avrupa Birliği'nin temel değerlerinden bir tanesidir. Bizler, kadınların ve kız çocuklarının yaşamın her alanında eşitlik elde etmesini istiyoruz; onlar için eğitime erişim, eşit işe eşit ücret istiyoruz; onların şirket yönetiminde ve siyasette üst düzey yönetici pozisyonlarına gelmelerini ve şiddetten korunmalarını arzu ediyoruz.”

Etkinlik ve kampanya ile ilgili detaylar burada: https://www.avrupa.info.tr/tr/turkiyenin-oncu-kadinlari-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-kampanyasi-9290