fbpx EU Delegation | AB Türkiye

AB Delegasyonu

 • Başkan von der Leyen: Türkiye, Avrupa Birliği ile yapıcı bir şekilde yeniden angaje olma niyetini göstermektedir

  Başkan von der Leyen'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Başkan Michel ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklama

  12.04.2021 - 14:59
  Gerçekten de Türkiye, Avrupa Birliği ile yapıcı bir şekilde yeniden angaje olma niyetini göstermektedir. İlişkilerimize yeni bir ivme kazandırmak üzere Türkiye’ye gelmiş bulunuyoruz. Bu itibarla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilginç bir ilk toplantı gerçekleştirdik. Bu görüşmede, artan bir işbirliğinin hem Avrupa Birliği hem de Türkiye açısından faydalı olacağı dört hususu derinlemesine ele aldık.
  devamı
 • The Council of Europe is launching a call for grants, which will be open to applications by the municipalities registered in Turkey

  Proje Hibe Çağrısı: Türkiye’de Çocuk Ticareti ve/veya Emek Sömürüsü Amacıyla İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Yaratma

  01.04.2021 - 16:49
  Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin ortak girişimi olan Batı Balkanlar ve Türkiye’ye yönelik Yatay Destek-II Programı altındaki, “İnsan Ticaretinin Önlenmesi ve İnsan Ticareti İle Mücadeleye Yönelik Eylem”  çerçevesinde, Avrupa Konseyi, Türkiye'de kayıtlı belediyelerin başvurularına açık olmak üzere hibe çağrısı yayımlamaktadır. Bu çağrı kapsamında, birden fazla belediye arasında veya belediyeler ile diğer yerel ortaklar (sivil toplum ve akademi) ile sunduğu konsorsiyumlar kabul edilebilir.
  devamı
 • AB ve Türkiye bayrakları

  AB-Türkiye ilişkileri: Köprüler kurmak

  30.03.2021 - 16:34
  Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in 30 Mart 2021 tarihli blog yazısı: Geçen hafta AB Konseyi, AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme işaret edebilecek bir süreci başlattı. AB liderleri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, yüksek düzeyli diyalog toplantılarının ve birebir temasların yeniden başlatılması dahil önemli alanlarda Türkiye ile işbirliğinin yanı sıra göç yönetimi alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesine hazırlar.  
  devamı
 • Borrell: Daha yapıcı bir pozisyon sergilenmesi ve bunun devamlılığının sağlanması için Türkiye ile aktif çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum.

  AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem mi?

  30.03.2021 - 13:22
  Daha önce birçok gerginlik yaşadığımız bir başka cephede, AB-Türkiye ilişkilerinde haberler bir nebze daha iyiydi. Genel anlamda söylemler ve Doğu Akdeniz’deki durumda bir iyileşme olduğu hususunda AB Bakanlarıyla mutabık kaldık. Bununla birlikte ülke içerisinde, HDP’ye yönelik ciddi baskılar ve kadın haklarını koruyan  İstanbul Sözleşmesinden – ki isim kaderdir - çıkılacağının duyurulması gibi son derece endişe verici kararlar alındığını gördük.
  devamı
 • Büyükelçi Meyer-Landrut ve eşi

  Büyükelçi Meyer-Landrut AB’nin, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili devam eden çabalarına desteğini yineledi

  29.03.2021 - 14:55
  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut AB’nin, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere güvenli bir ortam yaratmak yönündeki çabalarına desteğini yineledi. Büyükelçi Türkiye’nin Suriye sınırında bulunan ve yaklaşık yarım milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Hatay iline iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. 18-19 Mart’taki ziyareti boyunca AB’nin verdiği desteklerin Suriye’de devam eden savaşın yıkıcı etkileriyle karşı karşıya kalan insanların hayatını değiştirdiğini görmekten büyük memnuniyet duydu.
  devamı
 • EU flags

  Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler tarafından yapılan açıklama, 25 Mart 2021

  26.03.2021 - 10:26
  Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler, 25 Mart 2021 tarihinde düzenlenen gayriresmi video konferansın ardından COVİD-19, ortak pazar, sanayi politikası, dijital ve ekonomi ile Doğu Akdeniz ve Rusya konusunda bir açıklama yayımladılar.  Aşağıda, açıklamanın Doğu Akdeniz ve Türkiye ile ilişkilere odaklanan bölümlerini bulabilirsiniz:    III. DOĞU AKDENİZ
  devamı
 • Josep Borrell speaking

  AB Konseyi: Zirve öncesi Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell tarafından yapılan açıklamalar

  26.03.2021 - 08:33
  Borrell tarafından yapılan sözlü açıklama ve aşağıdaki metin arasında farklılıklar olması halinde sözlü açıklama geçerlidir.  Bugün, [AB] Konseyine, Komisyon Başkanı  [Ursula von der Leyen] ile birlikte, Türkiye ile ilişkilerimiz konusundaki raporumuzu sunacağım. Geçtiğimiz ay, Türkiye kanadında olumlu gelişmelere tanık olsak da, durum hassasiyetini koruyor. Bugün bu olumlu eğilimi pekiştirmeye yönelik tedbirleri inceleyeceğiz, ilerlenecek yol konusunda, çift kulvarlı bir yaklaşıma dayanan bir kaç tedbir tespit ettim.
  devamı
 • Harvesting green stories from the EU neighbourhood, and beyond

  ETF yeşil dönüşüm için gerekli becerilere ilişkin iyi uygulamaları bir araya getiriyor

  25.03.2021 - 18:04
  Turin, 25 Mart 2021 – Avrupa Eğitim Vakfı (ETF), yeşil dönüşümün desteklenmesinde becerilerin rolüne ilişkin iyi uygulama örnekleri için bir çağrı yayımladı. “Yeşil dönüşüm: eğitim, öğretim ve beceriler” başlıklı çağrının amacı eğitim, öğretim ve beceri geliştirmenin sürdürülebilir, karbon-nötr döngüsel ekonomiler ve toplumlara geçişi desteklediğini gösteren hikayeleri bir araya getirmektir. Eğitim ve öğretim alanında AB komşuluk bölgesi ve daha geniş bir alanda politika yapıcılara ve uygulayıcılara fikirler sunmak ve ilham vermek hedeflenmektedir.
  devamı
 • AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuşuyor

  AB'nin desteklediği yeni proje sınır geçişlerinde belgede sahtecilikle mücadele edecek

  24.03.2021 - 12:07
  ANKARA – Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) temsilcileri, İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) temsilcileri; AB tarafından fonlanan ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, düzensiz göç ile mücadele alanında devam eden çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlayan ve EGM'nin ve ilgili kurumların sahte belge tespiti, yolcu profilleme ve Tür
  devamı