fbpx Avrupa Birliği Türkiye'nin doğu sınırlarında en büyük mayın temizleme operasyonlarından birini destekliyor | AB Türkiye
demine

Avrupa Birliği Türkiye'nin doğu sınırlarında en büyük mayın temizleme operasyonlarından birini destekliyor

Etkinlik Tarihleri:
  • 04.04.2019 Per - 18:30
Etkinlik Türü:
  • Diğer Etkinlik
Şehir:
  • Ankara
Yer
Point Hotel, İşçi Blokları Mahallesi, 1427. Cd. No:11, 06530 Çankaya/Ankara

03/04/2019

Uluslararası Mayın Farkındalık Günü nedeniyle Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından, 4 Nisan 2019'da mayın temizleme operasyonları konusunda son derece kapsamlı bir belgesel gösterime sunulacak.

AB finansmanlı proje neleri kapsamaktadır?

T.C. Milli Savunma Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Miletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye'nin doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır gözetleme kapasitesinin artırılması konusunda kapsamlı bir program üzerinde çalışmaktadır.

AB ve Türk Hükümeti tarafından finanse edilen 40 milyon avroluk girişim, doğu sınırlarında güvenliğe yönelik kapsamlı bir paket sunmaktadır. Sınır yönetimi Türkiye'nin AB'ye katılım sürecindeki önceliklerden birisidir.

Program, en az 15 milyon metrekarelik bir alanı kaplayan 551 mayın tarlasının temizlenmesini ve yukarıda belirtilen sınır boyunca toplam 222,000 kara mayınının imha edilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca sınır personelinin eğitimini ve gözetleme ekipmanının satın alınmasını da destekleyecektir.

Güvenliğin güçlendirilmesi ve yasadışı göç ile sınır ötesi suçların engellenmesi yoluyla program bölgede sosyo-ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacaktır. Bu süreç etkilenen toplumlardaki yerel halktan 320'yi aşkın insana istihdam sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 

Etkinlik

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tüm paydaşların katılımıyla 4 Nisan'da Türkiye'de mayın temizleme süreci hakkında bir belgeseli gösterime sunacaktır. Gösterimden sonra kamuoyunun da izlemesi amacıyla belgesel Delegasyonun internet sitesinde yayınlanacaktır. Geniş kapsamlı bir proje kapsamında hazırlanan belgesel, gösterim sırasında diğer ilgili belgelerle birlikte basın mensuplarına dağıtılacaktır.

Etkinlik münasebetiyle yaptığı açıklamada "mayın temizleme faaliyetinin Türkiye'nin sınır yönetimi alanındaki reformlarının ayrılmaz bir parçasını oluşturduğunu" vurgulayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ayrıca "sınırların daha insancıl ve güvenli bir şekilde korunmasına imkan verecek olan mayın temizleme faaliyeti konusundaki kararlılığından dolayı Türkiye'ye yönelik takdirlerini" dile getirdi.

 

Tarih:             4 Nisan 2019, 18.30-20.00

Yer:                Point Hotel, İşçi Blokları Mahallesi, 1427. Cd. No:11, 06530 Çankaya/Ankara,

 

Açılış konuşmaları:

Sn. Muhsin Dere, Milli Savunma Bakan Yardımcısı (teyide muhtaç)

Sn. Christian Berger, Büyükelçi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı

Sn.Claudio Tomasi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının Türkiye'deki Mukim  Temsilcisi

Basınla ilgili sorularınız için:

Sn. Miray Akdağ,

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu