fbpx Cennetteki Şeytanlar | AB Türkiye
demons in paradise

Cennetteki Şeytanlar

Etkinlik Tarihleri:
  • 07.12.2017 Per - 19:30
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Ankara
Yer
Ankara Büyülü Fener Sineması Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. No: 18, Kocatepe / Ankara T (312) 425 01 00

Cennetteki Şeytanlar - Demons in Paradise - Fransa, Sri Lanka, 2017, 94’

Yönetmen: JUDE RATNAM

Siri Lanka’da School of Art and Management’da sinema eğitimi almadan önce Hindistan’da Kamaraj Üniversitesi’nde sosyoloji ve psikoloji eğitimlerini tamamladı. Çalıştığı sivil toplum örgütünden 2006 yılında ayrıldı ve sinemaya başladı. Halen Sri Lanka’da yeni film projeleri üzerinde çalışıyor.

-------------------------------------------

Sri Lanka, 1983: Jude Ratnam beş yaşındaydı. Çoğunluğunu Sri Lankalıların oluşturduğu hükümetin fitilini ateşlediği Tamil katliamından, kırmızı bir trene binerek kaçtı. Şimdi bir sinemacı olan Ratnam, aynı trenle adayı güneyden kuzeye geçiyor. Tren ilerlerken, Tamil’in özgürlük mücadelesinin, kendini yok eden bir terörizme evrildiği 26 yıl önceki savaştan geriye kalan vahşet izleri gözlerinin önünden geçiyor. Savaşçılar ve Tamil Kaplanları ile ilgili anılarını anlatarak, hemşerilerinin bastırılmış hatıralarını gün yüzüne çıkarıyor, yeni bir dönemin kapılarını açıyor ve barışı yeniden mümkün kılıyor.

Cennetteki Şeytanlar, 10 yıllık bir çalışmanın ürünü. İlk kez, Sri Lanka’da yaşayan Tamil bir belgesel yapımcısı, yaşanan iç savaşı içeriden anlatıyor.

Film, 2017 Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera, Altın Göz ödülüne aday gösterildi.