fbpx Çocuk Kısa Filmleri | AB Türkiye
alike

Çocuk Kısa Filmleri

Etkinlik Tarihleri:
  • 03.12.2017 Pa - 11:00
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Kars
Yer
Şehir Sineması Atatürk Cad. 100 Yıl İş Hanı Merkez / Kars T (474) 212 48 36

Het Meisje Van 672k

672 Bin Takipçili Kız - Het Meisje Van 672k - Hollanda, 2016, 18’

Yönetmen: MIRJAM MARKS

Tiyatro eğitimi alan Mirjam Marks, Hollanda Devlet Televizyonu’nun gençlere yönelik kanalında çalıştı. Yapım ve araştırma deneyimleri sayesinde gençlere yönelik dizi ve belgeseller için içerik üretimi konusunda uzmanlaştı. Bir televizyon programı aracılığıyla gittiği Surinam’a hayran kaldı ve oraya taşınıp Hollanda Televizyonu için belgeseller üretmeye devam etti. Şu anda Hollanda’da yaşıyor ve belgesel yapımcısı olarak kariyerine devam ediyor.

-------------------------------------------

Yaratıcılığı ile sanal dünyada ilgi odağı olan, hayal gücü yüksek, 15 yaşındaki Annegien’in olgunlaşma sürecine tanık oluyoruz. Genç kızın kişisel ve sanatsal fotoğraflarını paylaştığı  “Fetching_tigerss” isimli instagram hesabı 672 bin takipçiye ulaşıyor. Online bir televizyon kanalı bu potansiyelin farkına varıyor ve Annegien’in kendileriyle beraber çalışmasını istiyor. Başarı, Annegien’in kendisini ve fotoğraflarını nasıl etkileyecek?

alike

Benzer - Alike - İspanya, 2015, 8’

Yönetmen: DANIEL MARTÍNEZ LARA

1972 yılında Madrid’de doğdu. Çeşitli şirketlerde film, kısa film ve reklam üzerinde çalıştı. 1997 ve 2006 yılları arasında birçok canlandırma kısa film yönetti ve bu filmler çeşitli festivallerde ödüller kazandı. 20 yıllık canlandırma öğretmenliğinin ardından, 2006 yılında modelleme, karakter animasyonu ve üç boyutlu kısa film yapımına odaklanan Pepe School Land’i kurdu.

Yönetmen: RAFA CANO MENDEZ

1982 yılında Madrid’de doğdu. 2 boyutlu canlandırma üzerine bir kurs aldı, bu kursta geleneksel animasyon ve kavramsal sanatı öğrendi. Sanat lisansını Barselona’da Universidad Autonoma’da bitirerek Nikodemo Animation ekibine katıldı. Miguel Angel Bellot ve Carlos del Olmo ile birlikte yönettikleri kısa film Tachaaan! 2010 yılında Goya Ödülleri’ne aday oldu ve çeşitli festivallerde yirminin üzerinde ödül kazandı. 

-------------------------------------------

Copi, hayat koşturması içinde, oğlu Paste’ye doğru yolu göstermeye çalışan bir babadır. Ama doğru yol nedir? Benzer, 2016 Goya Ödülleri’nde En İyi Animasyon Kısa Film, Anchorage Film Festivali’nde ise En İyi Animasyon dallarında ödül aldı.

 

Bětka a Chytré Hlavičky

Betka ve Çok Bilmişler - Bětka a Chytré Hlavičky - Çek Cumhuriyeti, 2016, 15’

Yönetmen: THEODORA REMUNDOVÁ

1974 yılında Prag’da doğdu. Výlet (2002), Ene Bene (2000) ve Objevte Svoji Vnitrní Krásu (1997) filmleriyle tanınan oyuncu ve yönetmendir.

-------------------------------------------

12 yaşındaki Bětka, sıradışı bir etkileyiciliğe sahiptir. Kırsalda ailesiyle birlikte yaşar, at binmekten ve kuzeni Eliška ile zaman geçirmekten hoşlanır. Kendisine ihtiyacı olan zihinsel engelli sınıf arkadaşına ve civardaki huzurevlerinde kalan, yaşlı ve yalnız kimselere yardım etmekten de büyük keyif alır. Kuzeniyle beraber Çok Bilmişler Kulübü için çeşitli buluşmalar organize eden Bětka, bu buluşmalar için oyunlar, tiyatro gösterileri ve kır çiçekleri üzerine dersler gibi çeşitli etkinlikler düzenler. Ama kızlar bu etkinlikleri kendi başlarına yapmak yerine yaşlıların da dahil olmasını ve beraberce ortaya güzel şeyler çıkarmayı isterler.


 

Kimaru’ya Tavuklar - Kippen Voor Kimaru - Hollanda, 2017, 15’
 

Kimaru’ya Tavuklar - Kippen Voor Kimaru - Hollanda, 2017, 15’

Yönetmen: ANNE VAN CAMPENHOUT

Amsterdam’da yaşıyor ve yaratıcı belgeseller üretiyor. 2011 yılında Utrecht Sanat Okulu, Görsel-İşitsel Medya Programı’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını Birleşik Krallık’ta Açık Üniversite, Dijital Kültürler için Yaratıcı Sanat Programı’nda tamamladı. Gana, Tanzanya, Kenya ve diğer Afrika ülkelerinde belgeseller yaptı.

Yönetmen: ERISS KHAJIRA

1987 yılında Kenya, Nairobi’de, Dandora çöplüğünün yakınlarındaki Dandora gecekondu mahallesinde doğdu ve büyüdü. 11 yaşındayken ilk kez televizyonda bir belgesel film izledi. Cep telefonuyla küçük videolar çekerek yeni hayalinin peşinden koşmaya başladı. İlerleyen zamanlarda Nairobi Community Media House’da, Africal Slum Journal için muhabir olarak çalışmaya başladı; genel yayın yönetmenliğine kadar yükseldi. 2016’nın başlarında Nairobi’de gecekondu mahallelerinde yaşayan çocuk ve gençleri eğitmeyi hedefleyen kendi medya evini The Big 5 Media Centre adıyla kurdu. 

-------------------------------------------

Babası birkaç ay önce vefat eden Kimaru için hayat giderek zorlaşmıştır. Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir gecekondu mahallesinde annesi ve kız kardeşleriyle birlikte yaşar ve geleceği için önemli olduğunu bildiğinden okulda elinden geleni yapar. Fakat annesinin gücü okul masraflarına yetmemektedir. Gecekondu mahallelerinde büyüyen pek çok çocuğun da başına geldiği gibi, Kimaru okuldan atılır. Bir gün Kimaru’nun teyzesi Ursula bir sandık tavukla çıkagelir; her şey yolunda giderse tavuklar yakında yumurtlamaya başlayacak ve Kimaru ayda 15 Euro kazanabilecektir.


Rocknrollers

Rocknrollcular - Rocknrollers - Hollanda, 2016, 25’ 

Yönetmen: DAAN BOL

1984 yılında doğdu. Utrecht HKU Sanat Üniversitesi’nde Belgesel Yönetmenliği okudu. Mezuniyet belgeseli Niet Op Meisjes çeşitli ulusal ve uluslararası ödüller kazandı​​​​​​​.

-------------------------------------------

Birlikte plak dinlemek, konser provaları yapmak ve kimin daha iğrenç osurduğunu tartışırken kıkırdamak: Üç yeniyetme; Sia, Bas ve Vince için hayat bunlardan ibaret. Birlikte, Hollandalı saykodelik blues rock grubu Morganas Illusion’u oluşturuyorlar. Derken Sia bunalıma giriyor… Sia’yı 16. doğum gününü kutlarken, gerçek bir rock yıldızı gibi büyük gözlükler takarken görüyoruz. Ama bileğinin yakın çekimini gördüğümüz anda bu yetenekli yeni yetme için işlerin yolunda gitmediği netleşiyor. Peki bu durum müzik grubunu nasıl etkileyecek? Morganas Illusion önceki enerjisine kavuşabilecek mi? Rocknrollcular, müzik ve dostluğun iyileştirici, faydalı etkilerine dair etkileyici bir olgunlaşma süreci hikayesi. 2016 IDFA (Uluslararası Amsterdam Belgesel Film Festivali) kapsamında En İyi Çocuk Belgeseli ödülüne layık görülmüştür.