fbpx Dava | AB Türkiye
the trial

Dava

Etkinlik Tarihleri:
  • 05.12.2017 Sa - 19:30
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Ankara
Yer
Ankara Büyülü Fener Sineması Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. No: 18, Kocatepe / Ankara T (312) 425 01 00

Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov'a Karşı - The Trial: The State of Russia Vs Oleg Sentsov - Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, 2017, 70’ 

Yönetmen: ASKOLD KUROV

1974’te Özbekistan’da doğan Askold Kurov, 1991’den beri Rusya’da yaşıyor. Filoloji, tiyatro ve ilahiyat eğitiminden sonra sekiz yıl boyunca ambalaj tasarımcılığı yapan Kurov, daha sonra Moskova Marina Razbezhkina Film Okulu’nda belgesel sinemacılık öğrenimi gördü. Winter, Go Away! (2002) adlı ödüllü belgeselin yönetmenlerinden biri olan sinemacının sonraki filmleri Leninland ve Children 404 eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve çeşitli festivallerde gösterildi. Kurov’un filmleri, Rusya’daki insan hakları sorunları ve toplumsal uzlaşmazlıklara odaklanıyor.

-------------------------------------------

Ukraynalı sinemacı Oleg Sentsov, Euromaidan eylemlerine katılan bir Kırım yerlisi. Rusya’nın bölgeyi işgalinin karşıtlarından olan eylemci, Mayıs 2014’te Rus İstihbarat Teşkilatı tarafından terör saldırısı planlama suçlamasıyla tutuklanıp Moskova’ya nakledildi. Bir yılı aşkın süre gözaltında kaldıktan sonra 20 yıl hapse mahkum edildi; üstelik ifadelerin baskı altında verilmiş olmasına ve yetersiz kanıta rağmen. Yönetmen Askold Kurov, dava sürecini ve Oleg’in ailesiyle beraber arkadaşları ve avukatlarının kendisini hapisten kurtarma girişimlerini takip ediyor. Zaman içerisindeyse bu takip, herkesin zalim devlet mekanizmalarının kurbanı olabileceğini gösteren, absürt ve ürkütücü Kafkaesk bir hikayeye dönüşüyor.

Adaylıklar: F:ACT ve Politiken’s Seyirci Ödülü (2017 Kopenhag Uluslararası Belgesel Festivali)