fbpx #EUBeachCleanup2022 (Sahil Temizleme Kampanyası) | AB Türkiye

#EUBeachCleanup2022 (Sahil Temizleme Kampanyası)

Etkinlik Tarihleri:
 • 20.10.2022 Per - 08:00
 • 31.10.2022 Pt - 08:00
Etkinlik Türü:
 • Diğer Etkinlik
Yer
Çanakkale

#EUBeachCleanup2022 Küresel Kampanyası ile Türkiye’de Deniz Kirliliği ile Mücadeleye Dikkat Çekilecek

 

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde tüm dünyada ortaklaşa düzenlenen küresel farkındalık girişimi #EUBeachCleanup (Sahil Temizleme Kampanyası) için Türkiye’de de 20 Ekim- 9 Kasım tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla sahil temizleme ve dalış aktiviteleri hayata geçirilecek.

 

Bu yılın Avrupa’da ‘Avrupa Gençlik Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle #EUBeachCleanup2022 etkinliklerinin odağında gençler yer alıyor. Kampanya kapsamında gençler sahillere inecek, temiz okyanuslar ve deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik farkındalık oluşturacaklar. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut 20 Ekim 2022 Perşembe günü etkinliklere katılarak deniz kirliliği ile mücadelede harekete geçme çağrısına katkı verecek. Kampanya kapsamında bu yıl Çanakkale’de 23 metre uzunluğunda denizlerdeki kirlenmeye dikkat çeken ‘Dijital Okyanus Tüneli’ ziyaret edilebilecek.

 

Dünyada Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde yürütülen küresel Sahil Temizleme Kampanyası’nın Türkiye ayağında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla yoğun bir ‘sahil temizliği’ takvimi oluşturdu. Bu kapsamda Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da çeşitli farkındalık etkinlikleri hayata geçirilecek. Temiz, plastiksiz okyanuslar için küresel çapta düzenlenen farkındalık kampanyasının Türkiye ayağında deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekilecek. Deniz kirliliğiyle mücadele için harekete geçme çağrısı yapılacak. Etkinlikler kapsamında Çanakkale’de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un da ziyaret edeceği 23 metre uzunluğunda bir Dijital Okyanus Tüneli kuruldu. Dijital okyanusta gezinme deneyimi ile deniz kirliliği ile mücadelede kirliliği kaynağında yok etmenin, daha az tüketmenin, geri dönüşümün önemi gözler önüne serilecek. Tünelin sonunda gelindiğinde plastiksiz ve temiz bir deniz yaşamı için neler yapılmalı sorusuna hazırlanan bilgi ekranından cevap bulunabilecek.

 

Gençler en büyük sorumluluk sizde!

Avrupa Birliği’nin 2022 yılını tüm Avrupa’da ‘Avrupa Gençlik Yılı’ ilan etmesi nedeniyle bu yıl Sahil Temizleme etkinliklerinde gençler aktif rol alıyor, kendi ekiplerini oluşturuyor, Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliği halinde farkındalık çalışmalarına katılıyor. Deniz ekosistemindeki biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekiyor.

 

Sahillere iniyoruz ve temizlik yapıyoruz

Bu kapsamda Türkiye’de gençler 21 Ekim’de Samsun’da Atakum Sahilinde olacaklar. Şanlıurfa’da 20-24 Ekim tarihlerinde 10 gün boyunca Halfeti Gölü’nü yine gençler temizleyecek, 10 günün sonunda göl çevresinde ağaç dikimi yapacak. Van’da, “Avrupa Birliği Sahil Temizliği: Van Gölü'nü Kurtarmak” etkinliği gerçekleştirilecek. İstanbul’da 1 Kasım tarihinde Şile sahilinde de gençler olacak ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile plaj kirliliğine ve deniz çöpüne dikkat çekecekler. Trabzon’da ise 9 Kasım 2022 tarihinde Arsın Plajı’nda “Avrupa Birliği Sahil Temizliği: Trabzonlu Çocuklar Deniz Çöpüne Karşı Birleşti” etkinliği düzenlenecek.

 

Çanakkale’de halka açık dijital okyanus tüneli

Avrupa Birliği Sahil Temizleme Kampanyası için Çanakkale’de, Çanakkale Belediyesi iş birliği ile Dijital Okyanus Tüneli kuruldu, mercanlar, deniz kestaneleri gibi deniz canlılarının görülebileceği deniz ekosistemi birebir tasvir edildi. Çanakkalelilerin 20-21-22 Ekim 2022 tarihlerinde ücretsiz ziyaret edebileceği Dijital Okyanus Tünelinde sona doğru ilerledikçe deniz kirliliğine şahit olunacak.

Deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekilecek, tünelin sonunda ziyaretçiler bilgi ekranından deniz ekosisteminin korunmasına yönelik yapılması gerekenler konusunda bilgi alabilecek.

 

Büyükelçi Meyer-Landrut Çanakkale’yi ziyaret edecek

Küresel çapta düzenlenen Avrupa Birliği Sahil Temizleme Kampanyası ile vatandaşların sahil temizleme aktivitelerine katılmaları sağlanarak mikro davranış değişikliklerine gitmeleri teşvik ediliyor. Kampanya ile Avrupa Yeşil Mutabakatı, okyanuslar, denizlerle ilgili tüm ekonomik faaliyetleri kapsayan mavi ekonominin gelişmesi, sürdürülebilir kıyı kaynaklarının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi hedefleri destekleniyor. Tüm bu hedeflere dikkat çekmek amacıyla Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale’de özel olarak kurulan Dijital Okyanus Tüneli’ni ziyaret edecek. Ziyarette toplumların, bireylerin çevre ve deniz ekosisteminde çeşitliğin korunmasına yönelik harekete geçerek davranış değişikliği geliştirmelerinin önemi vurgulanacak.

#EUBeachCleanup2022 (Avrupa Birliği Sahil Temizleme) kampanyası tüm dünyada Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde yürütülüyor. Küresel çapta düzenlenen bir farkındalık girişimi olan #EUBeachCleanup2022 kapsamında bu yıl Mozambik, Cezayir, Tunus, Amerika Birleşik Devletleri, Ürdün, İtalya, Karadağ, Güney Afrika-Wellington gibi bir dizi ülkede yoğun olarak gençlerin katılımı ile sahil, plaj temizleme aktiviteleri gerçekleştiriliyor. #EUBeachCleanup2022 küresel kampanyası, Türkiye’de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla hayata geçiriliyor.  

ABBM /

Şehir

Tarih

Etkinlik

Yer

Paydaşlar

Notlar

Konya

13 Ekim 2022

09:00 -17:00

Karbonsuz Bir Dünya için Gençler Eylemde   

Konya Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi Erasmus Koordinasyon Ofisi

Bisikletlerle Erasmus Evi'nden çıkış ile başlayacak etkinlikte binicilik, okçuluk gibi aktiviteler ve iklim atölyeleri yer alacaktır.

Mersin

18-20 Ekim 2022

Yeşil Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma

Divan Otel

Mersin Büyükşehir Belediyesi

Program

Prof. Dr. Volkan S. Ediger, Kadir Has Üniversitesi, Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü

Doç. İstemi Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü

Doç. Dr. Sümeyra Duman, Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi
 

Modül 1

Sürdürülebilirlik Kavramının Gelişimi, Tanımı ve Kapsamı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ve Uygulamaları

Küresel İklim Değişikliği ve Paris Anlaşması

Türkiye'deki Gelişmeler (Yeşil OSB ve Eko-Endüstriyel Parklar)

Modül 2

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve  “Fit for 55” Teklif Paketi

Sınır Karbon Düzenleme Mekanizması ve Emisyon Ticareti Sistemi

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA: Life Cycle Assessment)

Hammadde, Enerji ve Atık Yönetimi (Döngüsel Ekonomi ve Endüstriyel Simbiyoz)

Modül 3

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Şirketler

Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu ve İyi Uygulamalar (sertifikalar, akreditasyonlar vb.)

Değer Zinciri Boyunca Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Uygulanması
 

Şanlıurfa

20 - 24 Ekim 2022

Halfeti Gölü'nde 4. Sahil Temizleme ve Ağaç Dikme Etkinliği

Halfeti (eski)  şehir merkezinde ve Fırat kıyısında bulunan bahçe

Halfeti Belediyesi

ŞUTGEM

Halfeti Gölü, 10 gün süreyle temizlenecektir. Etkinliğin son gününde ağaç dikilecektir. 17 Ekim'de ŞUTGEM'de (Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi) "Avrupa Birliği'nin Yeşil Anlaşması ve Türkiye İhracatına Etkileri" konusunda ihracatçı ve üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.

Samsun

21 Ekim 2022

Sahil Temizleme Etkinliği: Farkında Olun, Harekete Geçin

Samsun Atakum Plajı

Takev Anadolu Lisesi

Belediyenin göstereceği bir alanda yaklaşık 50 kişilik bir grupla plaj temizleme etkinliği yapılacaktır. Katılımcıların lise öğrencileri olması planlanmaktadır. Etkinliğin görünürlüğünü artırmak için vali ve belediye başkanı gibi katılımcılar davet edilecektir. Plaj temizliğinin ardından iklim değişikliğinin olumsuz etkileri hakkında bir sohbet gerçekleştirilecektir. Ayrıca yerel bir üniversite grubundan kısa bir müzik dinletisi sunulması planlanmaktadır.

Bursa

21 Ekim 2022 09:00-12:00

Gençlik Buluşması: Temiz Bir Dünya için Verimli Üretin, Bilinçli Tüketin

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Konferans Salonu

 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası
 • Bursa Enerji Verimliliği Merkezi (EVM)
 • Uludağ Elektrik Perakende Satış A.Ş.
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Bursa Teknik Üniversitesi

Çevre ve temiz üretim konusunda çalışmalar yapan akademisyenler, yenilenebilir enerji yatırımı uzmanlarının konuşmacı olarak yer alacakları etkinlikte gençlerin enerji verimliliği ve enerji okuryazarlığı konusunda bilinçlendirmek amaçlanmaktadır.

Eskişehir

22 Ekim 2022

13:30

İklim Krizinden Pedallarla Uzaklaşıyoruz

Odunpazarı Mahallesi

Bisiklet Dernekleri

Etkinlik, bisikleti çok modlu ulaşım politikasına entegre etme konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Kocaeli

Belirlenecektir

AB Yeşil Anlaşması ve Yeşil Geçiş: Stratejiler ve Dünya Enerji Politikaları

Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonu

 • Kocaeli Üniversitesi
 • Gebze Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi

Konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla alanında uzman akademisyenlerle bir konferans düzenlenecektir.

Kayseri

25 Ekim 2022

Yenilenebilir Enerjinin Geleceği  

Kayseri Ticaret Odası / Erciyes Üniversitesi

 • Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
 • Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği
 • AGÜ Makine Mühendisliği Bölümleri

 

Diyarbakır

26-27.10. 2022

10:00  -16:00

Yenilenebilir Enerji, Yeşil Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı

Dicle Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi

Dicle Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi

Üniversite öğrencileri, girişimciler ve iş adamlarından oluşan katılımcılar yenilenebilir enerji, yeşil çevre ve sürdürülebilir kalkınma hakkında bilgilendirilecektir.

Sivas

26-27 Ekim 2022

Gençlik İklim Forumu 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası

 

“Karbon ve Su Ayak izlerimizi biliyor Muyuz? “ başlığı altında AB iklim elçilerinin katılımı ile bir etkinlik gerçekleştirilecektir.

İzmir

27 Ekim 2022

Climathon – İklim değişikliği ile ilgili bir hackathon etkinliği

 

İzmir Sürdürülebilirlik Kenti Geliştirme Ağı

Şehrinizde, kasabanızda veya bölgenizde iklim değişikliğinin etkileriyle mücadeleye ilişkin fikirleri olan kişileri bir araya getirecek bir etkinlik düzenlenmesi planlanmaktadır.

Van

31 Ekim 2022

Sahil Temizleme Etkinliği: Van Gölünü Kurtarmak

Van Ticaret ve Sanayi Odası Rıfat Hisarcıklıoğlu Salonu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Gölü Aktivistleri Derneği

20 yıldır Van Gölü'nde dalış yapan ve gölden topladığı çöpleri farkındalık için sergileyen Kadir Erekinci ile söyleşi gerçekleştirilecektir. Gençlerin Van Gölü’nün kurtarılması için fikirlerini ifade edebilecekleri bir platform oluşturulacaktır.

İstanbul

01 Kasım 2022

Sahil Temizleme Etkinliği

Şile Sahili/İstanbul

Şile Belediyesi

Gençler ve STK temsilcileri bir araya gelerek sahili temizleyecekler ve plaj ve deniz kirliliğine dikkat çekecekler.

Ankara

02-03-04 Kasım 2022

09:00 – 17:00

Yeşil Gelecek Gençlik Etkinliği

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Avrupa Çalışma Grubu

 

Edirne

03-04 Kasım 2022

09:00 – 17:30

AB Simülasyonu: İklim Değişikliğiyle Yenilenebilir Enerjiyle Mücadele

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Denizli

03-04 Kasım 2022

Sıfır Enerjili Binalar Şebekeden Ayrılıyor – Kendi Enerjisini Üreten Sektörler

Pamukkale Üniversitesi Denizli Sanayi Odası

AB İklim Paktı Elçileri Pamukkale Üniversitesi

Üniversiteli gençleri AB İklim Anlaşması Elçileri ile bir araya getirerek kentleşme perspektifinde bir fikir üretme atölyesi gerçekleştirilecektir. Etkinliğin ikinci etabında Denizli sanayicileri için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularının tartışılacağı bir ortak akıl toplantısı düzenlenecektir.

Gaziantep

05 Kasım 2022

(10:00 – 15:00)

Sıfır Atık için Döngüsel Ekonomi ve İleri Dönüşüm

Gaziantep Ticaret Odası 

Gaziantep Ticaret Odası

İleri dönüşüm atölyesinin amacı, insanları eski ürünlerini çöpe atıp yeni ürünler almak yerine atık malzemelerini geri dönüştürmeye teşvik etmektir.

Trabzon

09 Kasım 2022

Trabzonlu Çocuklar Deniz Kirliliğine Karşı Birleşti

Arsın Plajı

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü

Etkinlik Trabzon'da bir plajda gerçekleştirilecektir. Çocuklar plajı temizledikten sonra üniversite öğrencileri ile birlikte çevresel mesajlar vereceklerdir.

Antalya

15 Kasım 2022

İklim Değişikliği, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Gençlik Forumu

Akdeniz Üniversitesi / Antalya Bilim Üniversitesi

Akdeniz Üniversite/Antalya Bilim Üniversite/SUGEP

Taslak Program

10:00-10:05 Açılış Konuşmaları

10.05-11.30 İklim Değişikliği Üzerine İlham Veren Tartışmalar

- Umut DİLSİZ, SÜGEP Akademi: Sapiens nerede hata yaptı? Altıncı yok oluşa giderken

 • Akdeniz veya Antalya Bilim Üniversitesinden Akademisyenler

11:30- 11:45 Kahve Molası

11:45– 13:00 Gençlik Forumu – İklim ve Enerji Başlıklarında Oturumlar

 • AB'nin yeşil dönüşüm gündeminde yer alan enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ile şekillenen proje örnekleri - Çiçek DİLSİZ, SÜGEP Akademi
 • Döngüsel ekonomi yaklaşımına paralel olarak yenilenebilir enerji üretiminde trendler ve iyi uygulama örnekleri - Aytuğ Yapar, SÜGEP Akademi, Döngüsel Ekonomi Uzmanı

13.00 – 14.30 Öğle Yemeği

14.30 – 14.45 Enerji Krizine Karşı Dayanıklılık Çalıştayı Giriş Oturumu (Umut Dilsiz)

14.45 – 16.30 Çalıştaylar – Paralel Çalışma Grupları

16.30 – 16.45 Kahve Molası

16.45 – 18.00 Çalıştay çıktılarının sunumu

18.00 – 19.00 Ağ Oluşturma