fbpx "Her Şey Çok Gerçek" Fotoğraf Sergisi | AB Türkiye
wrd

"Her Şey Çok Gerçek" Fotoğraf Sergisi

Etkinlik Tarihleri:
  • 19.06.2018 Sa - 00:05
  • 26.06.2018 Sa - 23:59
Etkinlik Türü:
  • Diğer Etkinlik
Şehir:
  • Ankara
Yer
CerModern Ankara

"Her Şey Çok Gerçek"

Türkiye'de AB desteği ile hayatlarını yeniden kuran 10 Suriyelinin yolculuklarını ve ilham veren hikâyelerini keşfedin

Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle düzenlenen bu sergi Türkiye'deki mültecilere ve ev sahibi toplumlara bir yüz ve ses vermeyi ve onların ilham veren hikâyelerine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Baş döndürücü sayılara bir göz atalım: Suriye'de şu an en az 13 milyon insan yardıma muhtaç; 2011'den bu yana 5 milyon Suriyeli ülkesini terk etti ve bunlardan 3.5 milyonu Türkiye'ye sığındı. Türkiye böylelikle dünyada en yüksek sayıda mülteci barındıran ülke haline geldi. Peki bu rakamların arkasındaki insanlar, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış olan yeni komşularımız kimler?

Burada sergilenen hikâyeler mültecilerin pek çok durumda Türkiye'de ev sahibi toplum, yetkililer ve AB'nin desteğiyle hayatlarını nasıl yeniden başarılı bir şekilde kurduklarını yansıtıyor. Hikayeler ayrıca AB ve Türk makamları arasındaki örnek işbirliğini de gözler önüne seriyor. Yenilenme, dostluk ve umudu aktaran bu hikâyeler ilham vererek bizleri zenginleştiriyor.

AB, yükün paylaşılması için Suriye krizinin başlangıcından bu yana Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. 18 Mart 2016 tarihli AB-Türkiye Bildirisi'nde öngörüldüğü üzere, 2016'dan bu yana destekler Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) kanalıyla yürütülüyor. 3 milyar Avro altında büyük çaplı insani yardımların yanı sıra sağlık, eğitim, sosyo-ekonomik destek, altyapı ve göç yönetimi gibi insani yardım dışındaki temel öncelikli alanlarda yardım sunularak, ülkedeki mültecilere ve ev sahibi topluluklara destek olunması amaçlıyor. FRİT kapsamında hâlihazırda 72 proje ile destek ve yardım sunuluyor.

Somut olarak ifade etmek gerekirse, ailelerinin temel ihtiyaçlarını giderebilmek için 1.3 milyonu aşkın Suriyeli aylık nakit yardım alıyor, ülke çapında 200'ü aşkın okul inşa ediliyor, Kilis ve Hatay'da iki yeni devlet hastanesi yapılıyor, binlerce Suriyeli çocuk okula yazılabilmek için Türkçe öğreniyor ve binlerce mülteci, Suriyeli doktor ve hemşirelerin istihdam edildiği göçmen sağlığı merkezlerinde sağlık hizmeti alıyor.

Mültecilerle ev sahibi toplumların ihtiyaçlarının giderilmesi için Türkiye ile el ele çalışan AB, mükemmel işbirliği için tüm ortaklarına teşekkürü borç biliyor.

Konsept, fotoğraf ve röportajlar: Berna Çetin

 

 

 

 

sergi4

sergi5

sergi3

sergi

sergi2

 

 

 

 

sergi6

sergi7