fbpx İrlanda Kraliçesi | AB Türkiye

İrlanda Kraliçesi

Etkinlik Tarihleri:
  • 07.12.2017 Per - 19:15
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • İstanbul
Yer
İstanbul Fransız Kültür Merkezi İstiklal Cad. No: 4 Taksim / İstanbul T (212) 393 81 11

İrlanda Kraliçesi - The Queen of Ireland - İrlanda, 2015, 86’

Yönetmen: CONOR HORGAN

İrlandalı Conor Horgan sinema dünyasına girmeden önce kariyerine fotoğrafçı olarak başladı. 70 reklam filmi yönettikten sonra ilk kısa filmi The Last Times (2002), Cork Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi ve birçok ödül kazandı. İrlanda Kraliçesi Horgan’ın ilk uzun metrajlı belgeseli.

-------------------------------------------

Elbiseli bir adam dünyayı nasıl değiştirir? İrlanda Kraliçesi, biraz cazibeli bir teyze, biraz da Jessica Rabbit diye tarif edilebilecek, keskin zekalı ve karizmatik bir sahne sanatçısı olarak tüm zamanların en iyi drag queen’lerinden biri kabul edilen Panti Bliss’e odaklanan bir belgesel. Rory O’Neill tarafından yaratılan Panti, aynı zamanda kazara bir aktivist, ya da kendi tanımlamasıyla; “söylenemeyenleri söylemekle yükümlü bir soytarı.” Yakın süreçte Rory, LGBT hakları için İrlanda’da önemli bir figure dönüştü ve 2014’te Pantigate olarak anılan skandaldan beri eşitlik ve homofobiye karşı mücadelesi ile dünya genelinde tanınır oldu.

Film, 2015 Dublin Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde En İyi İrlanda Filmi ve En İyi Belgesel dalında ödüle layık görüldü. 

Buradan kayıt olun: https://www.inscription-facile.com/form/ntbhqA1zhPfCpQwPIrGH