fbpx İyi Yürekli Postacı | AB Türkiye
İyi Yürekli Postacı

İyi Yürekli Postacı

Etkinlik Tarihleri:
  • 02.12.2017 Ct - 19:00
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Kars
Yer
Şehir Sineması Atatürk Cad. 100 Yıl İş Hanı Merkez / Kars T (474) 212 48 36

İyi Yürekli Postacı  - Hyvä Postimies - Bulgaristan, Finlandiya, 2016, 80’

Yönetmen: TONISLAV HRISTOV

Bulgaristan’da doğan sinemacı, Finlandiya ve Bulgaristan’da yaşıyor. İlk belgeseli Aile Serveti’ni Finlandiya Yayın Şirketi YLE ve Bulgar Ulusal Televizyonu için yöneten yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Tek Yaşamanın Kuralları (2011) hem Finlandiya hem Bulgaristan’da gösterim imkanı buldu; Sofia Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü kazanıp çeşitli festivallerde gösterildi. Hristov’un takip eden üç projesi kendisine büyük bir başarı ve zengin bir festival kariyeri kazandırdı.

-------------------------------------------

Türkiye sınırındaki küçük Bulgar köyünün inatçı sakinleri, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden beri işgalci yabancılara karşı direnmiştir. Şimdiyse, 38 ihtiyar Bulgardan oluşan seçmen kitlesi Avrupa’nın geleceğine karar verecektir. Osmanlı İmparatorluğu’na komşu konumu sebebiyle yüz yıllardır Devasa Geçit olarak adlandırılan köy, sığınmacıların geceleri bölgeden geçişleri yüzünden korku ve huzursuzluğa kapılıyor ve kendisini bir krizin ortasında buluyor. Postacı Ivan’ın ise yeni bir siyasi öngörüsü var; Ivan, belediye başkanlığına aday oluyor, mültecileri buyur ederek köyü tekrar canlandırmak istiyor.

Film, Milenyum Ödülleri, Tampere Uluslararası Kısa Film Festivali, Trieste Film Festivali ve Washington DC Filmfest’de çeşitli ödüller aldı.