fbpx “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ” PANELİ | AB Türkiye
a

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ” PANELİ

Etkinlik Tarihleri:
  • 25.11.2022 Cu - 18:30
  • 25.11.2022 Cu - 22:00
Etkinlik Türü:
  • Panel / Konferans
Yer
Ankara Bilkent Üniversitesi MSSF Salonu

Panel, 25 Kasım, Cuma günü Ankara’da Bilkent Üniversitesi MSSF Konser Salonu’nda saat:18.30’da başlayacak.  

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu kadına yönelik her türlü şiddete dikkat çekmeye, toplumsal cinsiyet temelli şiddetin kabul edilemez olduğunu dile getirmeye, eğitimden, işgücü piyasasından ve siyasi hayattan dışlandıkları için hakları ihlal edilen kadınlar ve kız çocuklarına destek vermek üzere  25 Kasım “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ”nde bir panel düzenleyecek. Panel, Ankara’da Bilkent Üniversitesi MSSF (Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi) Konser Salonu’nda saat:18.30’da başlayacak.

Moderatörlüğünü televizyon programcısı ve oyuncu Okan Bayülgen’in yapacağı panele, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İsveç Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström, Klinik Psikolog ve Psikoterapist Prof. Dr. Ceylan Daş ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu konuşmacı olarak katılacak.

25 Kasım’da düzenlenecek bu panel aynı zamanda "Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm" kampanyasının da başlangıcı olacak. Kampanya kadınlara yönelik açık hak ihlallerine ve kadına yönelik şiddete karşı farkındalığı artırmak üzere dünya çapında yürütülüyor.

Avrupa Birliği, kız çocuklarının ve kadınların haklarına değer verilen ve saygı duyulan, herkesin potansiyelini gerçekleştirebildiği, herkes için daha adil bir dünyayı hedefliyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye, Türkiye’de kadın haklarının iyileştirilmesi, kadın girişimciliği ve istihdamı, sağlık, eğitim, kadına yönelik şiddetle mücadele gibi çok geniş bir alanda kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri tarafından uygulanan çok sayıda projeye destek vererek kadınlar için birlikte, el ele çalışmaktadır.