fbpx Nükleer Komşu | AB Türkiye
nükleer komşu

Nükleer Komşu

Etkinlik Tarihleri:
  • 13.12.2017 Çar - 19:30
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Ankara
Yer
Ankara Büyülü Fener Sineması Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. No: 18, Kocatepe / Ankara T (312) 425 01 00

Nükleer Komşu - NUCLEAR NEIGHBOUR - İsveç, Norveç, 2016, 78’

Yönetmen: FREDRIK OSKARSSON

Dorotea, Lapland’de (İsveç) doğdu. Çok sayıda belgesel film üretti; film festivalleri ve televizyonlarda gösterilen pek çok filmde yapımcı, senaryo geliştirici, fotoğrafçı, kurgucu ve yapımcı olarak yer aldı. Birkaç sanat ve dans videosu da yapan yönetmen, çeşitli sanatçılarla birlikte deneysel işler üzerinde çalışıyor.

-------------------------------------------

Nükleer Komşu, sadece bir nükleer santral projesini konu edinen ve sonunda haklı çıkmaya çalışan bir film değil. Aynı zamanda, sıradan bir insanın muazzam vazifesiyle ilgili bir hikaye. Hanna Halmeenpää, Pro Hanhikivi Derneği’ndeki aktivist arkadaşlarıyla birlikte gönüllü olarak akşamlarını ve hafta sonlarını memleketinin benzersiz doğasını korumaya adamış bir öğretmendir. Bir ülkeden diğerine seyahat eder, televizyon tartışmalarında iktidardakileri sorularıyla sıkıştırır ve isabetli çıkışlarıyla bakanları sessizliğe mahkum eder. Çocukları yatırıp, kitaplarını okuduktan sonra bilgisayarının başına döner ve Hanhikivi’yi kurtarmak için mücadelesine devam eder.

2016 The Northern Character Film ve TV Festivali’nde  First Diploma, Harlem Uluslararası Film Festivali’nde ise  En İyi Belgesel ödüllerini aldı.