fbpx Şaire / The Poetess - 89' | AB Türkiye

Şaire / The Poetess - 89'

Etkinlik Tarihleri:
  • 14.12.2018 Cu - 16:30
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Giresun
Yer
Vahit Sütlaş Sahnesi

Hissa Hilal peçenin arkasındaki bir ses. Sözü, silahı. Abu Dabi merkezli milyon dolarlık bir televizyon şovu olan “Milyonların Şairi”ne katılmaya karar veriyor. Arap dünyasının en büyük şiir yarışması olan bu program tamamen erkeklerin egemenliğinde. Hissa, finallerde yer alacak ilk kadın olmanın sorumluluğunu üstlenip yarışmaya hazırlanıyor. 75 milyon izleyicinin önünde, canlı yayında okuduğu şiirinde, erkek egemen Arap toplumunu eleştirip radikal fetvalarıyla bilinen Suudi din adamlarına sataşıyor. Bir anda, Hissa tüm Batı ve Arap medyasının dikkatini çekip haberlere konu olmaya başlıyor. Peki sahneye çıkıp hayatını tehlikeye atacak cesaret ve birikimi nasıl edindi? İşte bu Hissa’nın hikayesi.

 

Stefanie Brockhaus

Münih, Almanya merkezli bağımsız sinemacı. Yapımcı ve yönetmen olarak pek çok belgesele imza attı. Ürettiği belgeseller pek çok uluslararası festivalde gösterildi ve ödüller aldı.

 

Andreas Wolff

Dünya Rüzgar Sörfü Şampiyonası’nda 10 sene yarıştıktan sonra sporcu kariyerini sonlandırdı ve film setlerinde asistanlık yapmaya başladı. Stefanie Brockhaus ile birlikte yönettiği “On the Other Side of Life” adındaki ilk belgeseli ABD prömiyerini 2010 yılında SXSW Film Festivali’nde yaptı. İkinci belgeseli “The Captain and His Pirate”ı 2013 yılında çekti. Film 64. Berlin Film Festivali’ne seçildi.

2018 SWR Doku Festival; Norbert Daldrop Ödülü: En İyi Kültür Sanat Filmi