fbpx Toryum: Nükleer Enerjinin Bilinmeyen Tarafı | AB Türkiye

Toryum: Nükleer Enerjinin Bilinmeyen Tarafı

Etkinlik Tarihleri:
  • 14.12.2017 Per - 17:00
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • İstanbul
Yer
Caddebostan Kültür Merkezi Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No: 11 Kadıköy / İstanbul T (216) 467 36 00

Toryum: Nükleer Enerjinin Bilinmeyen Tarafı - Thorium, La Face Gâchée Du Nucléaire - Lüksemburg, Fransa, Almanya, Çin, Japonya, Hollanda, 2016, 105’ 

Yönetmen: MYRIAM TONELOTTO

Animasyonun belgesellerde kullanımını daha özgür hale getiren ilk yönetmenlerden birisi olan Tonelotto, belgesel ile animasyon film arasında köprü kurarak yirmi yıllık süreçte özgün bir yaklaşım geliştirdi. Filmlerini yoğun araştırma süreçleri üzerine kuran yönetmen daha sonra, çizgi film ve gerçek görüntülerin iç içe geçtiği belgesel filminin omurgasını oluşturan bir senaryo yarattı.

-------------------------------------------

2011’de Fukuşima’da gerçekleşen felaket ve diğer benzeri olaylar, bizleri nükleer enerjinin bir başka tehlikesi olan ‘olası en büyük kaza’ kavramı ile tanıştırdı. Bu kavram yüzünden, nükleer enerjiden vazgeçilmesi konusunda toplumda farklı görüşler var. Ama ya ciddi bir alternatif olsaydı? 

Hiç toryum eriyik tuz reaktörünü duydunuz mu? Hayır mı? Şaşırtıcı değil, çünkü bu tartışma nükleer endüstri tarafından neredeyse 70 yıldır susturuluyor. Ama toryum, çok düşük riskli oluşu ve neredeyse hiç nükleer atık üretmeyişiyle enerji üretiminde bir devrim yapabilir ve bildiğimiz haliyle nükleer enerjiye ciddi bir alternatif olabilir. Belgesel, toryumdan elde edilen nükleer enerji fikrinin 1950’lerden beri neden hayata geçirilmediğini fakat yine de bir anda geleceğin nükleer yakıtına nasıl dönüşebileceğini inceliyor.