fbpx Türkiye'deki mülteci çocuklar futbol yıldızlarıyla buluştu | AB Türkiye
GSevent

Türkiye'deki mülteci çocuklar futbol yıldızlarıyla buluştu

Etkinlik Tarihleri:
  • 18.04.2018 Çar - 20:00
Etkinlik Türü:
  • Diğer Etkinlik
Yer
Galatasaray Florya Tesisleri

Türkiye'deki mülteci çocuklar futbol yıldızlarıyla buluştu

 

Ankara'daki AB Delegasyonu, Türk Kızılayı ve Galatasaray Futbol Kulübü Suriyeli ve Türk çocuklara unutulmaz bir gün yaşatmak üzere bir araya geldi. Çocuklar 16 Nisan'da Galatasaraylı futbolcularla Galatasaray Florya Tesisleri'nde bir araya gelerek futbol, geleceğe dair umutları ve hayallerini konuşup vakit geçirdiler. GS Teknik Direktörü Fatih Terim ve futbolcular, çocuklarla yakından ilgilenerek geleceklerine ilişkin tavsiyelerde bulundular ve sporun ne kadar yararlı olduğunu anlattılar. İki gün sonra, AB tarafından desteklenen İstanbul'daki Kızılay Toplum Merkezi'nden 72 çocuk GS Türk Telekom Arena Stadyumu'nda Galatasaray - TM Akhisar maçını izlemenin keyfine vardılar. Ellerinde "Dayanışma, dostluk ve kardeşlik için sahadayız" yazılı pankart taşıyan 22 çocuğun futbolculara sahaya kadar eşlik etmesinin ardından maç başladı.

 

Maçı birlikte izleyen AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, Kızılay Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ve Galatasaray İkinci Başkanı Ahmet Şenkal, basının karşısına çıkarak, ihtiyaç halindeki çocukların hayatına neşe katmanın ve geleceklerini inşa etmek için çocuklara sporla ilham vermenin önemine değindiler. AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals her iki kuruma teşekkür ederek sözlerine şu şekilde devam etti; "Çocuklara yönelik olan bugünkü etkinlik onlara harika bir deneyim yaşama imkânını sunmaktadır, çocukların bugünü hayat boyu unutmayacaklarına inanıyorum." Hem Galatasaray İkinci Başkanı Ahmet Şenkal hem de Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, kökenlerine bakmaksızın spor yoluyla çocukları desteklemenin ve bir günlüğüne olsa da yüzlerini güldürmenin önemine değindi.

 

Kızılay, Türkiye'de mültecilerin desteklenmesi alanında AB'nin en önemli ortaklarından birisidir. AB Suriyeli mültecilerin ve onları ağırlayan yerel halkın sağlık koşullarının, geçinme imkânlarının ve psiko-sosyal sağlıklarının iyileştirilmesini destekleyen bir proje yoluyla Kızılay'ın 11 toplum merkezini finanse etmektedir. Proje ayrıca mülteciler arasında ve ev sahibi toplumda en ihtiyaç içindeki kişilere ulaşma kapasitesini güçlendirmek yoluyla da Kızılay'a destek olmaktadır. Proje faaliyetleri Aralık 2016'dan bu yana İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Mersin ve Mardin olmak üzere Türkiye'nin 11 ilinde yürütülmektedir. Galatasaray Spor Kulübü 2000'deki şampiyonluk ile UEFA'yı kazanan tek Türk kulübüdür.

gs

 

 

gs2